Vajza e Lasgushit: O Palaço !Ndërtimin e shtëpisë muze e pengon Sigurimi i Shtetit .Poshtë komunistët !

Maria ,e bija  e poetit te madh shqiptar Lasgush Poradeci ka shfrytezuar nje kujtim ne fb per te reaguar ndaj perpjekjeve te qeverise e politikes per te lene ne hije figuren e te atit te saje dhe vlerave te tij te jashtëzkonshme ne kulturen shqipatre. Me një postim ne fb Maria Gusho  thekson se eshte Sigurimi i Shtetit ai qe  vazhdon te perndjekë edhe pas vdekjes poetin antikomunist .

Tashmë është e qartë, që ndërtimin e shtëpisë muze të Lasgushit në Pogradec e ka sabotuar dhe vazhdon ta sabotojë sigurimi i shtetit. Nuk e përtypin dot mjeranët që ai nuk i shkrojti partisë që ata i shërbyen e vazhdojnë ti shërbejnë me devotshmëri me të tëra format, gënjeshtrata, mashtrime, pazare. Ju vraftë zoti.

Shiko këtë llapaqenen (ministre e kulturës), sa turp, që ja fut rroma për toma. Ka dy vjet që llapin. Pa turp fare. Asgjë nuk di, bën vetëm shoë. Kjo intervistë ka 2 vjet e ca. Ti pështysh në fytyre këto mostra është pak. Kjo nuk është shtëpia e Lasgushit por gënjeshtarët nuk pyesin. Ata kanë falsifikuar gjithë historinë tonë. Poshtë komunistët. Mos është dhe kjo KÇK?