Turp dhe faqen e zezë paçi 

Nga Adriatik Riza Dosti

Jo vetem une, jo vetem tifozet e dashamiresit e shumte te KF Tirana jo vetem familja e te ndjerit Perikli Dhales, jo vetem miqte, te afermit, te njohurit e dashamiresit e tij te shumte ..por edhe i gjithe komuniteti shqiptar i futbollit kane me shume se sa te drejte te ndihen te fyer e te rrevoltuar tek mesojne faktin e tek u perballen me realitetin banal shqiptar te Mosmirenjohjes e te pa pergjegjesise morale e qytetare…ate te mosvleresimit te vlerave njerezore se pari e sportive, kulturore, qytetare, civile etj etj ….

I pa pranueshem, i pa justifikueshem e teper i denueshem fakti qe SK Tirana …te cilit Perikli Dhales i fali jo vetem rinine e tij por edhe gjithcka te mire qe dinte e zoteronte per ta pare nder vite ne majat e futbollit shqiptar …jo vetem qe nuk i beri homazhet e rastit ne hollin e stadiumit S.Stermasi njeres prej figurave madhore te klubit bardhe e blu, njeres prej ikonave e legjendave te asaj Tirone te madhe e te pa perseriteshme te viteve 60-70 te Lym Alles…por me e keqja qendron ne faktin se ku klub tashme i rene ne dore te te pa – turpeve e te pa -fytyreve qe e katandisen deri ne renien ne kategorine inferiore per here te pare ne historine e tij gati 100 vjecare…nuk i beri qofte edhe nje ceremoni percjellese njerezore kesaj figure ikonike e historike te tij…

Drejtuesit e sotem te KF Tiranes qe mesa duket e kane mendjen te gjemojne neper shkretetirat afrikane lloj-lloj bythezinjsh per ta shnderruar klubin e famshem ne nje ekip Ugandez a Somalez ..me veprimin e pa precedent te mesiperm na kane fyer rende te gjuitheve ne ndjekesit e dashamiresit e shumte te klubit tone bardhe e blu qe jemi me mijera brenda e jashte Shqiperise…ata kane fyer e ofenduar rende edhe vete historine e autoritetit shume-dekadash te klubit tone …ndaj dhe as sot e as kurren e kurres nuk mund te meritojne me asnje lloj respekti e perkrahje te cfaredo llojeshme prej nesh…TURP…

Por as edhe Federata Shqiptare e Futbollit… ku Dhales ka qene jo pak here pjestar i Kombetares Kuq e Zi madje nje nder me te miret e saj…”harroi” te percillte e te nderonte njerezisht , lere me pastaj profesionalisht nje Legjende te historise se saj …

Harroi se Boterori cdo 4 vjet…iken e vjen serisht ndersa nje Njeri iken e nuk vjen me ne kete bote…

Mesa duket votimi per kandidaturen e Marokut si vend organizator i boterorit 2026.. e qejfet neper Moske e Rusi per te pare Boterorin e sapo nisur ..ju a kane mere krejt mende e llogjiken drejtuesve te qeverise se futbollit shqiptar …ndryshe nuk mund te gjesh dot asnje lloj justifikimi tjeter qe ti shpetoje edhe ata prej fjales TURP…

As edhe Bashkia e Tiranes …qytetar i se ciles i ndjeri Dhales ishte den baba den ..e ku jetoi me nder e respekt mes nesh te gjitheve ne bashkeqytetareve te tij . per dekada me radhe e ku kontribuoj jo pak per qytetin e tij te zemres…per turpin e faqen e saj te zeze nuk i beri qofte edhe nje nderim minimal a te ingranohej ne ndonje fare ceremonie , homazhi etj etj per te respektuar kete qytetar te shquar e dinjitoz te saj. kete kampion te madh ne sport e ne jete ….

Mesa duket Lali Dhjeri e ka mendjen tek breket e verdha te Rita Ores qe i sjellin atij e banditeve dhe hajduteve rreth tij me shume para …e ka mendjen tek prishja e Teatrit kombetar qe ti dergoje Shefit te tij te madh cekun e milionave qe do te mund te zhvasin .. e natyrisht nuk mund te gjeje dot kohen e duhur per te percjelle prej kesaj bote nje Njeri te shquar e dinjitoz si Perikli Dhales qe kurdohere dijti te meritoje vetem respektin e mirenjohjen e te gjitheve…TURP…

E pra paci faqen e zeze te gjithe ju qe ne nje menyre a tjetren e kishit detyrim moral, sportiv , qytetar e njerezor ti benit nderet e respektet e duhura te Lamtumires.. nje njeriu qe gjate gjithe jetes se tij vetem dijti me punen e sjelljen e tij se si te na nderonte ne te gjitheve dhe ja doli ta bente.. mrekullisht mire…madje shume e shume here me mire se sa ju xhambazet e antinjerezit e sotem qe jeni ulur padrejtesisht sot ne krye te Bashkive, Klubeve sportive e Federatave tona…

Turp …dhe faqen e zeze e paci te gjithe..