Topi i Artë-France Football zbulon listat e kandidatëve

Pas një pauze njëvjeçare, për shkak të Covid-19, revista prestigjioze franceze, “France Football” ka publikuar mbrëmjen e sotme listën e plotë të pretendentëve për të fituar “Topin e Artë” për vitin 2021.

Janë 30 kandidatë për ta fituar trofeun më të famshëm në nivel individual në futboll.

“Topi i Artë” i fundit u fitua nga Lionel Messi në vitin 2019, dhe për shkak të pandemisë koronavirus, ky çmim prestigjioz nuk u dha vitin e kaluar, megjithëse ishte e qartë se titulli duhej të ishte marrë nga polaku, Robert Lewandwoski.

Krahas kandidatëve për Topin e Artë, kanë dalë edhe emrat për trofeun Kopa, që i jepet të riut më të talentuar, por edhe nominimet për Topin e Artë në futboll për femra, ku janë plot 20 kandidate.

Lionel Messi është futbollisti që e ka fituar më shumë Topin e Artë, plot 6 herë në karrierë dhe këtë vit është pretendenti kryesor për ta marrë për herë të 7, teksa do të rivalizojë fort me emra si italo-braziliani Jorginho dhe belgu De Bruyne.

Ceremonia gala e dhënies së këtyre çmimeve prestigjoze do të mbahet mbrëmjen e 29 nëntorit në Paris, teksa deri tani është zbuluar që një nga prezantuesit do të jetë ish sulmuesi i njohur nga Bregu i Fildishtë, Didier Drogba.

30 kandidatët për çmimin prestigjoz Topi i Artë 2021:

1. Leonardo Bonucci (Itali)

2. Mason Mount (Angli)

3. Erling Haaland (Norvegji)

4. Ngolo Kante (Francë)

5. Riyad Mahrez (Algjeri)

6. Harry Kane (Angli)

7. Gianluigi Donnarumma (Itali)

8. Nicolo Barella (Itali)

9. Raheem Sterling (Angli)

10. Karim Benzema (Francë)

11. Cesar Azpilicueta (Spanjë)

12. Kevin De Bruyne (Belgjikë)

13. Giorgio Chiellini (Itali)

14. Cristiano Ronaldo (Portugali)

15. Ruben Dias (Portugali)

16. Bruno Fernandes (Portugali)

17. Phil Foden (Angli)

18. Jorginho (Itali)

19. Simon Kjaer (Danimarkë)

20. Robert Lewandowski (Poloni)

21. Romelu Lukaku (Belgjikë)

22. Lautaro Martinez (Argjentinë)

23. Kylian Mbappe (Francë)

24. Lionel Messi (Argjentinë)

25. Luka Modriç (Kroaci)

26. Gerard Moreno (Spanjë)

27. Neymar (Brazil)

28. Pedri (Spanjë)

29. Mohamed Salah (Egjipt)

30. Luis Suarez (Uruguai)

 

Trofeu Lev Yachin (Për portierin më të mirë)

1. Samir Handanoviç (Sllovenia)

2. Jan Oblak (Sllovenia)

3. Manuel Neuer (Gjermani)

4. Emiliano Martinez (Argjentinë)

5. Keylor Navas (Kosta Rika)

6. Gianluigi Donnarumma (Itali)

7. Ederson (Brazil)

8. Kasper Schmeichel (Danimarkë)

9. Edouard Mendy (Francë)

10. Thibaut Courtois (Belgjikë)

 

10 kandidatët për çmimin Kopa (i jepet të riut më të mirë)

1. Jamal Musiala (Gjermani)

2. Florian Wirtz (Gjermani)

3. Jude Bellingham (Angli)

4. Giovanni Reyna (ShBA)

5. Nuno Mendes (Portugali)

6. Mason Greenwood (Angli)

7. Bukayo Saka (Angli)

8. Pedri (Spanjë)

9. Jeremy Doku (Belgjikë)

10. Ryan Gravenberch (Holandë)

 

20 kandidatet për Topin e Artë 2021 për femra:

1. Lieke Martens (Olanda)

2. Jessie Fleming (Canada)

3. Irene Paredes (Spagna)

4. Ashley Laërence (Canada)

5. Christine Sinclair (Canada)

6. Ellen White (Inghilterra)

7. Christiane Endler (Cile)

8. Jennifer Hermoso (Spagna)

9. Fran Kirby (Inghilterra)

10. Kadidiatou Diani (Francia)

11. Alexia Putellas (Spanjë)

12. Magdalena Eriksson (Suedi)

13. Marie-Antoinette Katoto (Francë)

14. Sam Kerr (Australi)

15. Stina Blackstenius (Suedi)

16. Samantha Mewis (SHBA)

17. Vivianne Miedema (Holandë)

18. Wendie Renard (Francë)

19. Pernille Harder (Danimarkë)

20. Sandra Panos (Spanjë)