Tek burgu 301 do të ngelesh -Alibeaj, kallzim penal per ministren Gjonaj 

Ministrja e Drejtësisë është thirrur në interpelancë për ekstradimin e Nezar Seitit.

Deputeti demokrat, Enkelejd Alibeaj njoftoi se do të dorëzojë në prokurori kallzim penal për ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj duke e akuzuar për “shpërdorim detyre” lidhur me ekstradimin e Nezar Seitit.

 

PD pretendon se Nezar Seiti u ekstradua për të mbyllur hetimet ndaj Saimir Tahirit, pasi Seiti ishte personi që kishte pranuar të fliste.  Sipas Alibeajt  ligji ndalon ekstradimin e personave që janë në hetim. Por ministrja e Drejtesise deklaroi se ka respektuar te gjitha procedurat e rregullta ligjore.

 

Enkelejd Alibeaj: “Ministrja e Drejtësisë duhet të bënte verifikime para se të vendoste ekstradimin e Nezar Seitit. Ekstradoi Nezar Seitin me ngut, duke mos respektuar ligjin. Financieri i bandës së Habilajve ishte e vetmja gojë që do të fliste . Në historinë mes hajdutëve dhe kriminelëve ju ku e fusni veten?! Pranoni përgjegjësinë.  Në burgun 313 ka një qeli e lënë bosh, e vetme ajo qeli nuk ju mban të gjithëve

 

Etilda Gjonaj: Nuk jam thirrur për një debat ligjor por për një motiv të mirëfilltë politik. Kërkoni një kauz që nuk e keni. Për Seitin është ndjekur e njëjta procedurë ligjore e shumë rasteve dhe shumë viteve të mëparshme

 

Enkelejd Alibeaj: “Katania heton dosjen Habilaj, por jo Saimir Tahirin. Prokuroria jonë heton Saimir Tahirin dhe Nezar Seiti do tregonte lidhjet e Saimir Tahirit me krimin dhe Ramën. A e dinte ministrja që po hetojej Saimir Tahiri nga Prokuroria e Krimeve të Rënda?

 

E ke firmosur pa e lexuar apo e ke lënë dorën peng tek Fatmir Xhafaj, Saimir Tahiri dhe Edi Rama.  Kërko avokat sot do të depozitoj kallzim penal për shpërdorim detyre. Tek 313 do ngelesh.