Sulmoi George Soros, media amerikane jehonë deklaratave të Metës: Miliarderi akuzohet për “konspiracion”

 

Deklaratat e forta të presidentit Ilir Meta të bëra gjatë ditës së sotme, veçanërisht ato drejtuar miliarderit amerikan George Soros dhe figurave të tjera ndërkombëtare kanë bërë xhirron e mediave në mbarë botën.

Në një shkrim të tij, gjiganti amerikan Fox News i bën jehonë deklaratave të Metës, duke e cituar fjalët e Presidentit se në Shqipëri “dështoi plani për kapjen e plotë të shtetit”, nga qarqet e majta.

“Presidenti shqiptar Ilir Meta denoncoi këtë të martë zgjedhjet vendore të së dielës si “farsë”, duke akuzuar miliarderin majtist George Soros si të përfshirë në konspiracion.

Ilir Meta tha se Soros, diçka e një fantazëm e keqe në mesin e qarqeve të krahut të djathtë, ishte përgjegjës për “një komplot që synonte kapjen tërësisht të shtetit”, sipas Balkan Insight. Ai nuk ofroi dëshmi për të mbështetur pretendimet e tij.

Kam disa fjalë për miliarderin e nderuar George Soros. Unë nuk i kushtova vëmendje [Kryeministrit hungarez] Viktor Orban në janar të vitit 2000, kur flisja me dashuri për Xhorxh Sorosin sepse të themi të vërtetën, na ndihmoi kur ishim në opozitë dhe [Orbani] më tha: Ki kujdes sepse ai nuk është aq demokratik dhe shpesh bën konspiracion kundër demokracisë “. shkruan në artikullin e saj media amerikane.

“Ai gjithashtu shënoi në bashkësinë ndërkombëtare – përfshirë SHBA dhe Bashkimin Evropian – duke u bërë thirrje diplomatëve “të mos bëhen qesharak dhe të mos luajnë me kushtetutën tonë”, sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa.

Meta kishte provuar më parë të anulonte zgjedhjet e së dielës, duke thënë se ato do të ishin jodemokratike pa pjesëmarrjen e opozitës shqiptare, e cila bojkotoi votimin.

Por kryeministri Edi Rama i Partisë Socialiste në pushtet urdhëroi të dielën zgjedhjet për kryetarët e komunave dhe anëtarët e këshillit lokal dhe partia e tij pritet të marrë më shumë vota me një diferencë të konsiderueshme. Rezultatet paraprake u pritën të martën, por u vonuan.

Opozita ka pohuar se pjesëmarrja e ulët – 21.6% – tregoi se zgjedhjet e së dielës ishin jokushtetuese dhe të paligjshme. Vëzhguesit ndërkombëtarë thanë se mungesa e pjesëmarrjes së opozitës nënkuptonte se votimi u mbajt “me pak vëmendje për interesat e elektoratit”, shkruan më tej Fox News.

“Meta ka propozuar zgjedhje të reja komunale dhe të parakohshme të përgjithshme në tetor, por nuk ka gjasa të pranohet nga socialistët.

Meta u zgjodh president në vitin 2017, por parlamenti shqiptar, i cili kontrollohet nga socialistët, e ka vënë nën hetim dhe po kërkon ta rrëzojë atë.

Ligjvënësit e qendrës së qendrës së opozitës hoqën dorë nga vendet e tyre në parlament dhe kanë udhëhequr protesta që nga mesi i shkurtit, duke akuzuar qeverinë për korrupsion dhe manipulimin e votave në zgjedhjet e mëparshme. Rama dhe partia e tij mohojnë akuzat.

Financuesi hungarez-amerikan Soros është një objektiv i rregullt i disa qarqeve të krahut të djathtë falë financimit të shkaqeve të krahut të majtë në të gjithë Evropën dhe SHBA.

Qeveria kombëtare e Hungarisë vitin e kaluar kaloi një paketë “Stop Soros” për të kufizuar aktivitetet e tij nëpërmjet Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur – duke përfshirë një masë që e bën të paligjshme organizatat joqeveritare për të organizuar imigracionin e paligjshëm në vend.”, përfundon shkrimin e saj media amerikane Fox News.