Shpërthen zjarri në tragetin e linjës Greqi-Itali, flakët shihen edhe nga Shqipëria

Një zjarr i madh ka shpërthyer në tragetin e linjës Greqi-Itali, në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.

Ndonëse trageti u përfshi nga flakët e mëdha të zjarrit 288 pasagjerët nga të cilët 51 anëtarë të ekuipazhit nuk u lënduan, pasi arritën të evakuohen në kohë nga anija.

Dëshmitarët okularë thonë se tymi i zi nga trageti i zjarrit ka mbuluar një pjesë të madhe të qiellit në Shqipëri dhe ishullin e Korfuzit, megjithatë flakët nuk duken më dhe konstaton se zjarri është shuar.

Mediet greke raportojnë se zjarri ka rënë pak pas nisjes së tij nga porti i Igumenicës, në orët e para të së premtes.

Alarmi për zjarr ra rreth orës 04:30 të mëngjesit me procesin e evakuimit të pasagjerëve që nisi menjëherë.

Të gjithë pasagjerët e tragetit “Euroferry Olympia” të grupit Grimaldi u larguan nga anija me varka shpëtimi. Sipas informacioneve të transmetuara nga ERT, ka një pjesëtar i ekuipazhit është lënduar