Mijëra gjermanë protestojnë kundër masave kufizuese

REL
Mijëra gjermanë kanë dalë nëpër rrugë për të protestuar kundër kufizimeve të vëna nga qeveria, me qëllim të luftimit të pandemisë me koronavirus, kanë thënë organizatorë dhe zyrtarë policorë.

Numri i të vdekurve nga ky virus në Gjermani ka qenë më i ulët sesa në shumicën e fqinjëve të saj evropianë, andaj edhe janë hequr disa masa të kufizimit, raporton agjencia e lajmeve, Reuters.

Kjo është fundjava e dytë që gjermanët dalin në rrugë për këtë çështje.

Të quajtur nga disa nëpër media si “covidiotë”, të cilët rrezikojnë nisjen e një vale të dytë të infektimit, protestuesit kanë nisur protesta në disa lokacione në Berlin dhe shtetin e afërt, Brandenburg.

Në Shtutgart, ku javën e kaluar disa protestues nuk kanë respektuar distancimin fizik dhe nuk kanë vendosur maska, policia ka thënë se pret një marsh me rreth 5,000 persona.

Koronavirusi deri më tani ka infektuar mbi 173,000 persona në Gjermani, derisa ka lënë të vdekur afro 7,900 prej tyre.

Shumica e gjermanëve kanë përkrahur menaxhimin e krizës nga Qeveria e kancelares, Angela Merkel.

Një sondazh i publikuar të enjten ka treguar se 56 për qind e popullsisë përkrah masat aktuale të izolimit.