Meraku i gazetareve dhe i punetoreve te ERTV nuk mund te jete i njejte…

Nga Basir Collaku

Kam shkruar pak rreshta dy dite me heret rreth nje fotokopje lajmi ku dyshohej nje ngjarje ne te cilen permendej emri i biznesmenit, Zamir Manes, per nje rrethane te pakendshme. Une pyeta nese gazetaret. Theksoj gazetaret e jo biznesmenet gazetare, kishin dijeni rreth asaj qe thuhet se mund te kete ndodhur..
Nder gazetaret e pare komentues ne faqen time ne fb ishte kolegu Artan Hoxha, i cili me tha se kishte hulumtuar dhe nuk i kishte dale i vertete. Pas disa mendimeve ndryshe, Tani ishte dakort te presim nje vijimesi diskutimi nese ditet do te na sillnin prova. Tani dha versionin e tij. Une e respektoj. Meraku kish marre alarmin nga Elvi Fundo, dikur gazetar afer qeverise se shkuar, ne profesion, sot sipermarres i nje portali afer qeverise aktuale. Pune dhe zgjedhje e tij. Fundo shqetesohej se une kisha genjyer dhe sipas tij, Artan Hoxha, e kishte nxjerre ne pah te paverteten time. Fundo kishte merak se opozitarizmi im dhe sidomos kjo pyetje, kishte te bente me perpjekjen time per tu zgjedhur deputet i PD nga Lulzim Basha. Krisjet e tij leksikore shkonin me larg se ne Gjermani, ku gjendet sepse eshte i rrezikuar nga opozita. Po perse ky merak koleg. Une skam dashur, as dua te behem parlamentar, sepse e dua gazetarine si profesion me shume nga te gjithe punet. Dhe po te isha deputet i PD do isha qindra here me i dobishem per demokratet se sa shoket e shokeve te merakosur. Sepse une sdi te vjedh e te jem maskara. Ky eshte kriter pengues. Gazetaria pra.Ky eshte pasioni im. Po Fundon e ha meraku se me ka genjyer e me genjen Basha. Pike e zeze. Kur une kritikoja qendrime te PD edhe te Berishes edhe te Bashes me editoriale te RD, Fundo ishte i zene me hallet qe i falte pushteti. Pastaj eshte si te mesohesh.
Kthehem te pyetjet
Po e nis me kolegun Artan Hoxha?
Tani une pyes nese ke dijeni per nje ngjarje ku dyshohet te kete qene Zamir Mane objekt agresoni?!?!?!
Nese investigimi qe ke bere te ka rezultuar i pavertete ky pretendim i qarkulluar dashakeqesisht, mendon se nje koleg tjeter mund te kete gjetur prova, qe te na binde te dyve, te gjitheve??!!
Nuk e gjen gje asnje biznesmen qofte ky edhe me i pushtetshem se qeveria, nese publikohet nje e vertete apo pjese te saj, apo hipoteza qe te çojne drejt saj.
Nje gardist ekselent Martin Nika u “aksidentua”. Te gjithe ne gazetaret rame dakort me versionin policor. Ishte aksident. Ne kafe koleget te gjithe dyshojne ndryshe. Neper redaksi ska minutazh per keto hamendesime profesionale..!!! Ketu vetevritesh me 3 apo 5 deri ne 7 plumba dhe i ben naften shkences se kriminalistikes..!!!
Kolegu Gjergj Zefi, me te cilin ndaj qendrime ndryshe shume here, me kritikoi me vend dhe te drejte. Ne portalin e tij Pamfleti ai kishte shkruar per nje ngjarje ne Kosove ku Mane ishte objekt i nje sherri te dhunshem me punetore te nje kompanie. Zefi ketu na qortonte mua dhe kolegeve me fakt konkret.
Tani une pyetjet ne shkrim i kisha per gazetare rrace ne terren te cilet i vleresoj pa kushte per perkushtimin e sakrificen. Pergjigjet serioze do vlenin nga çdo gazetar por sidomos nga Anila Hoxha, Flamur Vezaj, (ndonese ne USA) Armand Bajrami, Klodiana Lala, Spartak Koka, Elton Qyno, Nikoleta Kovaçi, Anila Prifti, Poli Hoxha, Anduena Llabani, Ferdinand Dervishi, e shume te tjere. Keta dine me shume se botuesit dhe redaksite, sepse kane mbetur gazetare dhe sjane marre me biznes fjale. Tani gazetaria ka nevoje per terren dhe jo zyra luksi e asistence te Zuckerbergut. Montaneli thote diku se une do ta vrisja nje gazetar qe i thote prokurorit me fal. Ne kemi profesion dyshimin dhe provueshmerine e tij me fakte dhe deshmi. Ne te kundert nese gazetari ulet ne preher te pushtetit, qofte ky qeveritar apo opozitare, eshte thjesht nje deshtim i trishtueshem, koston e te cilit e peson demokrcia duke u bere e pashendetshme !!! Sepse meraku dhe misioni i gazetareve nuk mund te jete i njejte me ERTV…