Kush qendron pas abuzimit me Lirine dhe Demokracine Amerikane…

Adriatik .R.DOSTI

Kush fshihet pas protestave te ligjeshme te vrasjes kriminale te shtetasit amerikan me ngjyre George Floyd. per ti degjeneruar ato , per ti vene zjarrin Amerikes e per te rrezuar Prsidentin Trump…

Jane me qindra mesazhe e kerkesa te miqve te mij brenda e jashte USA e sidomos te bashkeatdhetareve te mij shqiptare qe une te shkruaja e sqaroja dicka me shume e me konkretisht reth gjithe kesaj situate tejet te pa zakonte qe po ngjet keto ditet e fundit ketu ne SHBA pas vrasjes se shtetasit amerikan me ngjyre George Floyd nga nje polic i bardhe me emrin Derek Chauvin ne qytetin Mineapolis te shtetit te Minesotes…

Si detyrim profesional por edhe moral e qytetar pasi une kam vite qe jam nenshtetas i USA po ju sjell shkrimin tim analitik te meposhtem…

Nje ngjarje e tille kaq e dhuneshme dhe violente qe me pas degjeneroj ne protesta masive te pa parashikuara pat ndodhur per here te fundit ne SHBA plot 6 vjet me pare kur ne qytetin Ferguson te shtetit te Missourit ne 2014 polici i bardhe 28 vjecar Darren Willson qelloi me arme dhe e la te vdekur ne vend 18 vjecarin me ngjyre Michael Jr. Brown…dhe me pas ndodhi pothuajse saktesisht kjo qe po ndodh sot ne Amerike ku tashme protestat e dhuneshme e violente kane degjeneruar ne djegje, vjedhje, abuzime, grabitje , zjarrvenie , sulme ndaj makinave e pronave privatte e shteterore , jete te humbuara, police e demonstrues te plagosur, mijera te arrestuar etj etj duke e nxjerre teresisht situaten nga kontrolli ne pothuajse 100 qytetet te Amerikes e ne 24 shtetet te saj…

Ngjarja makabre e mbytjes barbare te 46 vjecarit me ngjyre Floyd prej policit Chauvin u denua unanimisht prej te gjitheve pa dallim rrace, kombesie, klase, shtrese, ngjyre, feje etj jo vetem ne USA por pothuajse ne mbare boten e qyteteruar e te civilizuar…ne kete kuptim protestat e fuqishme qe shperthyen duke kerkuar denimin e policit ne fjale si dhe te 4 bashkepunetoreve te tij ishin mese te perligjura …
E pa pranueshme dhe e pa konceptueshme ti marresh jeten asisoj ne vendin kampion te Lirise, demokracise, barazise e te drejtave te njeriut dikujt …kushdo qofte ai fjala vjen edhe per nje ”krim” ordiner sic ishte rasti ne fjale ku viktima bleu nje pakete cigare ne nje dyqan aty prane me nje monedhe 20 dolareshe te fallsifikuar…
Deri ketu ok…polici u arrestua, ndodhet nen akuze per vrasje …protestuesit dogjen makina policie, komisariatin …protestuan fuqishem e madje edhe dhunshem sepse eshte normale te pranosh edhe valen e eger te zemerimit te tyre bazuar kjo ne perbuzjen rraciale , ne krimin e ndodhur etj etj…

Por me pas …pas degjenerimit te protestave ne barbari sociale e shoqerore, ne injorim te shtetit e te ligjit…ne abuzim skandaloz politik e rracial …ne kthim te tyre ne anarki te rrezikshme e te frikshme per cdo shtetas e shtetin e tij …ne vjedhje ordinere pas se cilave ne masen 80 % qendrojne fatkeqesisht po njerezit me ngjyre duke e perdhosur rende e duke e diskretituar se tepermi qellimin njerezor te protestave te tyre te drejta e legjitime dite me pare…, askush ketu ne Amerike nuk eshte dakord , nuk i perkrah e madje i denon fuqishem dhe kerkon ndalimin qofte edhe te dhunshem te tyre e arrestimin e fajtoreve qe po e cojne vendin drejt nje anarkie -terroriste leftiste globalisto -komuniste me pasaoja tejet te renda per Ameriken…
Pas degjenerimit te ketyre protestave qe nisen ne mbrojtje te jetes, barazise , lirise e kunder dallimit rracial tashme eshte bere fare e qarte se qendrojne te pakten 3 grupe anarkisto-leftiste -terroriste te kryesuara nga Antifa [shkurtimi i organizates qe pretendon se eshte antifashiste…majtiste.,..e anti rraciste]…
Joe Biden kandidati demokrat per President ne zgjedhjet e Nentorit te ardhshem po e shfrytezon ne menyren me te keqe e me te poshter politikisht ketye lloj situate jo vetem duke nxitur degjenerimin e protestave kesisoj por me keq akoma teksa sot deklaroj publikisht se eshte kunder vendimit te Presidentit Trump per nxjerrjen e ushtrise e te gardes ne terren per te stabilizuar situaten e dale jashte kontrollit…
Eshte vit elektoral e mesa duket te gjithe majtistet, globalistet e mbeturinat komuniste me Sorrosin ne krye jane mobilizuar si kurre me pare edhe me Kinen ne krye per te rrezuar Presidentin Trump pasi duket se motua e tij presidenciale Make Amerika Great Again …duket se nuk ju pelqen e ju ka mbetur ne gryke !…
Tashme policia, agjente te saj e te FBI…ushtria e garda jane ne terren ndersa nje pjese e mire e tyre priten te veprojne qe nga dita e sotme pas urdherit te Presidentit Trump sakaq jane arrestuar qindra vjedhes, grabites, zjarrvenes, anarkiste te dhunshem e te armatosur.,..etj …
Amerika nuk eshte kjo qe kerkojne ti paraqesin opinionit publik amerikan e botes organizatat terroriste leftisto-anarkiste te Sorrosit por edhe mbeshtetesit e Biden apo edhe perfituesit e fondeve e sponsorizimeve te Bill Gate….
Amerika eshte shteti, vendi e shoqeria ku sundon Ligji…barazia sociale e shoqerore…te drejtat e njeriut…liria e demokracia ne shkallen me te larte …ku nuk ka e nuk duhet te kete kurre diskriminim rracia…ngjyre, feje, gjuhe, kulture, kombesie , zakonesh etj etj…ndaj dhe fundi i anarkisto-terroristeve leftiste eshte i pa diskutueshem …sa me shpejt aq me mire per vete Ameriken e qytetaret amerikane…
Nje ngjarje e frikeshme si ajo e Martin Luter Kingut apo e Ku Klus Klanit vite e dekada me pare as qe imagjinohet te perseritet serisht …prej askujt…ndaj dhe dhuna ndaj dhuniuesve eshte mese e mirepritur prej gjithkujt qe jeton sot ne SHBA dhe qe do dhe cmon se tepermi lirine e demokracine e ketij vendi..
Te gjithe e denuan dhunen qe coi ne vdekjen e Floyd por edhe figura te medha te jetes amerikane si M.Jordan, L.James, M.Tyson ,Hewether …gjithe yjet e NBA…te NFL te NBL etj kane denuar nderkohe edhe degjenerimin e protestave ne kete fare derexheje qe s’bejne gje tjeter vecse perdhosin rende qellimin njerezor te saj …
Amerika nuk do lejoje kurre qe leftisto-anarkistet…mbeturinat komunisto-globaliste…sorroistet e kushdo tjeter i seres se tyre ti vene flaken Atdheut te Lirise e te Demokracise…ndaj dhe abuzimi me to qe nga sot ka nisur te marre pergjigjen e duhur…