Ja pse Erion Veliaj eshte po aq i poshter sa edhe vete Rama….

Nga Adriatik Riza Dosti

Son of the Bitch…Figlio di Puttana…Bir Kurve……Fils de Pute …dhe do ishte mire qe ne latinisht te ishte Birius Curvus…qe shqiptaret ta kuptojne edhe me mire akoma se cfare kerrme e funderrine je ti…

Ja keshtu…i tille je ne plot kuptimin e fjales ti fshatari pervers e provincial i Terpanit e i Ures Vajgurore… Erion Veliaj qe per turpin e te gjithe shqiptareve e vecmas atyre qe jetojne ne Tirane sot ende vazhdon te jesh Kryetar i Bashkise se Kryeqytetit te tyre pra i bie njesoj si te quhesh Qytetari numer 1 i Tirones sone !

Cfare turpi e poshterimi per te gjithe ne…

Po pse une them qe ti je po aq i keq e aq antinjeri, shpirt zi e i poshter sa edhe vete Shefi yt i madh atje lart fare ne krye te kupoles se qeverise suaj bastarde…

Sepse ti je direkt pasuesi i tij ne baterdine pa fund mbi Tironen tone dhe se ti me siguri je me ”i denji” mes te tjereve per te qene edhe zevendesuesi i tij neser ne krye te qeverise suaj bandite !

Sepse ti dhe Rama vini nga e njejta ADN…nga i njejti gjak , nga i njejti mentalitet…nga e njejta kategori mizerrabel njerezore ..nga e njejta shkolle kriminale e perverse e se djeshmes …nga i njejti shpirt katran…

Sepse te dy jeni goje piset e te ndyre koke e kembe…sikurse edhe llafazane te neveritshem e te pa ndreqshem…

Te dy jeni te pa moralshem e aventurire karagjoze te shpifur e peshtiroses…

Sepse te dy e shani dhe e etiketoni popullin tuaj…zgjebarake, llum,kazane, plehre..injorante…shpellare…maloke koke pa lare…dhe harroni se Mortja dhe Kolera e …Kanceri i vertete i atij vendi e i atij populli jeni ju dhe vetem ju e askush tjeter…

Sepse te dy jeni genjeshtare e mashtrues te pa skrupuj sa qe as nxiheni e as skuqeni as zbardheni e as zverdheni edhe pse genjeni Non Stop 24 ore ne dite dhe prej javesh, muajsh e vitesh…!

Sepse te dy jeni hajdute, grabites e abuzues te tmerrshem ne cdo detyre e funksion shteteror e jo te tillle qe keni pasur e keni prej vitesh…

Sepse te dy jeni kriminele e vrases …edhe te atij djaloshi fatkeq ne Landfillin e Sharres…edhe te atyre 4 fatkeqeve ne Bulevardin e Tiranes por se fundi edhe te atij studentit qe humbi jeten ne mes te Tiranes prej makinave vrasese te bizneseve tuaja te fshehta e mafioze qe sfidojne cdo lloj ligji e rregulli shteteror mes dites me Diell…

Sepse te dy meritoni te vareni me koke poshte si Ducja …per ato shkaterrime te perbindeshme qe i keni bere e po vazhdoni ti beni Tiranes nder vite…edhe pse Ducja fashist e pushtues ishte por ne fund te fundit e ndertoi dhe nuk e shkaterroi kryeqytetin e shqiptareve….

I rafshuat Stadiumin, i shkaterruat Hotel Dajtin…e late pa stacion Treni…i prishet Sheshin Skenderbej…ja shperfytyruat Parkun Rinia…i zhduket Kinemate…e late pa gjelberim e trotuare e deri edhe pa Banjo publike aq sa sot njerezia po shurrojne rreze pallateve e ne mes te qytetit nga halli e jo nga malli…

Sepse te dy keni kohe qe i jeni versulur edhe Teatrit Kombetar si Cakejte – Prehes… dhe kerkoni ta rrafshoni sic bete me kompleksin reth Sahatit e se fundi sic rrafshuat edhe Gjimnazin Sami Frasheri…dhe e gjitha kjo ne emer te babezise suaj qe s’njej ngopje kurre…

Sepse edhe fatet jetesore private te dy ju Monstra i keni pothuajse njesoj…teksa njerin e martoi Mamaja ne Kalane e Gjirokastres e tjetrit i ndertoi nje goxha vile bunker ne Surrel e shoqja…

Pftyyyyy rrace e peshtire qe argaliseni pas shaleve te Grave e fshiheni poshte fustaneve te tyre !

Sepse te dy jeni frikacake e pseudo te shklolluar…teksa njeri hedh gurin e fsheh doren si i lindur per te qene i djallezuar ne gen e tjetri ben rolin e trimit qe nga Bunkeri ku e ruajne nje dyzine rojesh e bodigardesh.,..

Te dy beni sikur dini gjithcka pa e kuptuar se qe te dy nje Mut qe te hani dini…ok…

Te dy keni dore ne aktet kriminale te Astirit e Bathores…te Paskuqanit, te Babruse e Laprakes…te Saukut e te Kamzes……te Linzes e Mulletit… te Kodres se Priftit e te Kodres se Diellit…dhe kudo qe shkaterrimi duket i dhimbshem e i frikshem sa me s’ka aq sa Tirana juaj e sotme i ngjason nje Getoje te stermadhe e te percudnuar sa te tmerron diten e jo me naten…

Njeri permend e ligjeron Burgun e tjetri me nje lloj buzeqeshje tipike prej Uriahipi vazhdon te shkoje fshat me fshat me qese plastike nder duar per te ”ndihmuar” pleqte e gjore, te varfer, te braktisur e te harruar qe ai Beqja juaj krye hajdut tashme kerkon tu shkurtoje edhe ate gjysem pensioni qe marrin…

Te dy e turperuat ate qytet -kryeqytet si askush tjeter me pare para jush …madje as si komunistet gjakatare qe e ”cliruan” dhe e pergjaken ne 1944…

Te dy jeni Mafioze te rrezikshem …por edhe ideatore te asaj lloj Policie Bashkiake sa injorante e qesharake po aq edhe kriminale e hajdute qe vjedh qytetaret e fshataret e shkrete ne emer tuaj …vetem e vetem pse shesin diku ne nje rrugice nje tufe sallate jeshile e nje dore qepe te njoma…

Askush vec ju te dyve nuk dha ne emer te asaj Tirane historike …Celesa nderi e Medalje – Dekorata per kriminele serbe e artiste prej Fieri qe dje erdhen neTtirane e qe sot ju i keni marre peng politik Babe e Bir…

Askush vec ju te dyve nuk i meriton fjalet e etiketimet fyese e poshteruese Vemje…bandite, hajdute, perverse, sharlatane , mashtrues e genjeshtare…deri edhe kriminele !

Sepse egzaktesisht te tille jeni !

Si per mbyllje …

Nga mesi i viteve 70 kur ne Kine vdiq Mao Ce Duni …pasuesit te tij Hua Kuo Fenit ju ngaterrua neper kembe Banda e te 4-ve qe perbehej nga Ten Hsiao Pini, Van Hun Veni e madje edhe nga vete gruaja e Maos…shtriga Cian Cin…

Njesoj si atehere po ndodh sot pas gati 50 vjetesh ne Shqiperi teksa ne krye te shtet-pushtetit e te qeverise ka kohe qe qeveris e udheheq duke ju ngaterruar jo pak neper kembe shqiptareve te gjore e Shqiperise nje tjeter lloj Bande por kete radhe me nje person me shume…

Fjala eshte per Banden e te 5 -teve…qe kryesohet nga vete Rama e qe pasohet nga Veliaj…Balla …Ulsiu ..dhe Cian Cini shqiptar Elisa ose alias Nexhmija…e Laprakes.
..
Ja pse qe te dy ti Erion e Shefi yt jeni po aq te poshter e keni te njejtin lloj surrati e shpirti…sterre e katran …Gogol e Shejtan …sepse ju te dy jeni te paret e ne krye te kesaj bande te rrezikeshme…

Por nuk e di pse une shpesh mendoj se ti je edhe me i keq akoma pasi ne fund te fundit Edvini ka lindur e eshte rritur po ne Tirane dhe ky qytet duket sikur ja amortizon disi ligesine e pa shoqe qe ka e qe mbart me vete koke e kembe… ndersa ti je jabanxhi mosmirenjohes …i ardhur i keq provincial qe kurre s’te zuri bytha vend…je nje kollovar i shemtuar sa as kush nuk do ta deshte as ne lagje e jo me ta kishte Dhender ne mes te Tiranes…

Ti je personazhi tipik i asaj shprehjes se famshme lapidar qe na ka lene si pasuri qytetare i madhi Qazim bej Mulleti teksa tha 80 vjet me pare se …kur katunari zdryp m’Qytet …Kombi osht m’rrezik…

Dhe me ne rrezik se sa eshte vertet s’ka ku te veje me sidomos prej ju te dyve por edhe prej Bandes suaj te te 5-teve…qe fatkeqesisht ka nga pas vetes jo pak ushtare e jenicere mercenare me pagese qe s’njohin me as popull e as Atdhe…

A.R.DOSTI