“Holodomor “,gjenocidi rus në Ukrainë – Stalini vrau nga uria miliona ukarainas

 

Ishte një tragjedi aq e madhe, saqë ukrainasit shpikën një fjalë të re për ta përshkruar “Holodomor” ose “vdekja nga uria”. Ajo i referohet vdekjes së miliona ukrainasve në vitet 1930, të shkaktuara nga politikat mizor të Josif Stalinit.

Një masakër, që është ende një nga arsyet kryesor të marrëdhënieve të tensionuara mes Kievit dhe Moskës, sigurisht bashkëngjitur edhe zhvillimet pas vitit 2014. Tragjedia nisi kur Stalini, midis vjeshtës së vitit 1932 dhe pranverës së vitit 1933, vendosi kolektivizimin e detyruar në bujqësi, duke i detyruar kulakët, fshatarët e pasur që t’u bashkoheshin kundër vullnetit të tyre fermave shtetërore. Ai proces shkaktoi një uri masive, që preku pjesë të ndryshme të Bashkimit Sovjetik, nga Kaukazi në Siberi, dhe nga Kazakistani në zonën e lumit Vollga. Megjithatë, ata që e pësuan më shumë ishin ukrainasit, pasi shfarosja e fshatarëve ishte e ndërthurur me përndjekjen e inteligjencës, dhe luftën kundër patriotizmit të një populli të tërë.

Për Bashkimin Sovjetik, Ukraina pjellore, e njohur ndryshe me nofkën “hambari i Evropës”, ishte një vend që duhej shfrytëzuar. Ndaj Stalini vendosi të lajë njëherë e mirë hesapet me kulakët, kundërshtarët e fortë të kolektivizimit. Kësisoj, në fund të viteve 1920, ashtu si fermerët e tjerë në Bashkimin Sovjetik, edhe fshatarët ukrainas u detyruan t’i bashkohen kolkozeve, fermat shtetërore, ndërsa tokat e tyre u konfiskuan.

“Vala e parë e madhe e vdekjeve, u shkaktua direkt nga fakti se autoritetet sovjetike, indiferente ndaj ndryshimeve natyrore në prodhim, morën përqindje shumë të larta të prodhimit të fshatarëve (rreth 20 për qind)”-shkruan historiani francez Bernard Brunto
në librin e tij “Shekulli i gjenocideve”.

“Në Ukrainë, u kolektivizuan 70 për qind e fermave, përkundrejt 59 për qind në Rusi”-shkruan Bruneto. Shumë fermerë e kundërshtuan këtë kërkesë, ata refuzuan të heqin dorë nga të korrat, i fshehën ushqimet dhe i therën bagëtitë e tyre, në vend se t‘ua dorëzonin kolkozeve.
Ky qëndrim i ukrainasve, u konsiderua nga Byroja Politike Sovjetike një akt shumë serioz rebelimi, dhe pavarësisht se ishin në dijeni të mungesës së ushqimit për banorët e fshatrave, agjentët lokalë dhe aktivistët e partisë ua konfiskuan pjesën më të madhe të ushqimeve.
Për më tepër, për të parandaluar që fshatarët të zhvendoseshin dhe strehoheshin në qytete, ata u izoluan nëpër fshatrat e tyre. Situata ishte e vështirë në mbarë Bashkimin Sovjetik. Popullsia ishte e rraskapitur dhe e uritur, e megjithatë Stalini refuzoi çdo ndihmë nga jashtë, dhe i akuzoi fshatarët e uritur si fajtorët të situatës ku ndodheshin.

Dhe si të mos mjaftonte kjo, ai miratoi ligje të ashpra që vetëm sa e rrisnin tensionin, terrorin dhe numrin e viktimave: kushdo që zbulohej se fshihte diçka për të ngrënë, qofshin këto edhe vetëm lëkurat e patates, do të pushkatohej.

Ajo që ndodhi ishte vërtet një masakër:rreth 5 milionë njerëz në mbarë Bashkimin Sovjetik – të privuar enkas nga mjetet e jetesës – vdiqën nga uria. Nga ata, rreth 4 milion ishin ukrainas. “Epidemitë u përhapën, dhe kishte shumë raste të kanibalizmit. Gati gjysma e viktimave ishin fëmijë”- vazhdon historiani francez. Moska shtypi të gjitha format e disidencës, dhe nuk e njohu kurrë atë krim të tmerrshëm.

Përmes manipulimit të demografisë, ajo arriti të fshehë zhdukjen e papritur të miliona qenieve njerëzore. Pas vdekjes së Stalinit në vitin 1953, pasardhësi i tij Nikita Hrushov filloi “de-Stalinizimin”, dhe denoncoi krimet e paraardhësit të tij, veçanërisht spastrimet brenda partisë të viteve 1936-1938.

Por ai nuk e përmendi asnjëherë dramën ukrainase, që ishte shfarosja më e madhe në historinë evropiane të shekullit XX-të, pas Holokaustit të hebrenjve. Gjithsesi edhe në ato vite, u ngrit një zë që foli. Ishte ai i shkrimtarit rus me origjinë ukrainase Vasili Grosman.
Në romanin e saj të famshëm “Gjithçka rrjedh”, shkruar midis viteve 1955-1963, një nga personazhet kryesore, Ana Sergevna, rrëfen për vitet e tmerrshme të kolektivizimit, urisë, dhe shfarosjes së kulakëve në Ukrainë. Libri, siç mund të imagjinohet, u përball me shumë vështirësi deri në botimin e tij.

Në vitet 1960, disa agjentë të KGB-së ia sekuestruan dorëshkrimin, por shkrimtari e rishkroi librin nga e para. Kopja, e gjetur pas vdekjes së tij në vitin 1964, u botua më pas në vitin 1970 në Frankfurt. Ndërsa në Rusi romani u botua vetëm në vitin 1989, në kohën e Gorbaçovit.
Disa vjet më herët, në vitin 1986, në Angli dhe Shtetet e Bashkuara, ishte botuar eseja “Të korrat e dëshpërimit” nga historiani anglez Robert Konkest, në të cilën për herë të parë Holodomor u dokumentua dhe përshkrua në detaje.

Sipas Konkest, uria nuk ishte shkaktuar nga kolektivizimi i tokës, por nga konfiskimi i ushqimit, dhe nga bllokimet e rrugëve që parandaluan lëvizjen e popullsisë. Për historianin anglez, shfarosja e miliona kulakëve, ishte një akt i qëllimshëm gjenocidial. Ndërkohë, e vërteta për atë që ndodhi në ato vite, filloi të përhapet në një shkallë të gjerë vetëm pas shpalljes së pavarësisë së Ukrainës në vitin 1991, dhe hapjes së arkivave sovjetike. Në vitin 2003, Kombet e Bashkuara deklaruan se Holodomor ishte “rezultat i politikave dhe veprimeve mizore, që sollën vdekjen e miliona njerëzve”.

Pesë vjet më vonë, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë, në të cilën Holomodor klasifikohet si një krim kundër njerëzimit. Gjithsesi, ai nuk u njoh asnjëherë si gjenocid, që të mos zemëronte Rusinë./

Si Jozef Stalini i uritur miliona në urinë e Ukrainës
Përpjekjet mizore nën Stalinin për të imponuar kolektivizmin dhe për të shtypur nacionalizmin ukrainas lanë rreth 3.9 milionë të vdekur.
Në kulmin e urisë në Ukrainë të viteve 1932-1933 nën Jozef Stalinin, njerëzit e uritur bredhin në fshat, të dëshpëruar për diçka, ndonjë gjë për të ngrënë. Në fshatin Stavyshche, një djalë i ri fshatar shikonte teksa endacakët gërmonin në kopshte të zbrazëta me duart e tyre të zhveshura. Shumë ishin aq të dobësuar, kujton ai, sa trupat e tyre filluan të fryheshin dhe të kundërmoheshin nga mungesa ekstreme e lëndëve ushqyese.

“Ju mund t’i shihnit ata duke ecur, thjesht duke ecur dhe duke ecur, dhe njëri do të binte, dhe më pas një tjetër, dhe kështu vazhdonte,” tha ai shumë vite më vonë, në një histori rasti të mbledhur në fund të viteve 1980 nga një komision i Kongresit. Në varrezat jashtë spitalit të fshatit, mjekët e dërrmuar i bartën kufomat me barela dhe i hodhën në një gropë të madhe.

Numri i vdekjeve të Holodomorit

Uria ukrainase – e njohur si Holodomor, një kombinim i fjalëve ukrainase për “uri” dhe “për të shkaktuar vdekje” – sipas një vlerësimi mori jetën e 3.9 milionë njerëzve, rreth 13 për qind e popullsisë. Dhe, ndryshe nga zitë e tjera të bukës në histori të shkaktuara nga plaga ose thatësira, kjo u shkaktua kur një diktator donte të zëvendësonte fermat e vogla të Ukrainës me kolektivë shtetërorë dhe të ndëshkonte ukrainasit me mendje të pavarësisë, të cilët përbënin një kërcënim për autoritetin e tij totalitar.

“Uria e Ukrainës ishte një rast i qartë i një urie të shkaktuar nga njeriu,” shpjegon Alex de Waal, drejtor ekzekutiv i Fondacionit Botëror të Paqes në Universitetin Tufts dhe autor i librit të vitit 2018, Mass Starvation: The History and Future of Famine. Ai e përshkruan atë si “një hibrid … i një zie buke të shkaktuar nga politika katastrofike social-ekonomike dhe një që synon një popullsi të caktuar për shtypje ose ndëshkim”.

Në ato ditë, Ukraina – një komb me madhësi të Teksasit përgjatë Detit të Zi në perëndim të Rusisë – ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik, në atë kohë të sunduar nga Stalini. Në vitin 1929, si pjesë e planit të tij për të krijuar me shpejtësi një ekonomi totalisht komuniste, Stalini kishte imponuar kolektivizimin, i cili zëvendësoi fermat individuale dhe të operuara me kolektivë të mëdhenj shtetërorë. Fermerët e vegjël të Ukrainës, kryesisht për mbijetesë, rezistuan duke hequr dorë nga toka dhe mjetet e jetesës.

Fermerët rezistues të etiketuar si ‘kulakët’

Si kundërpërgjigje, regjimi sovjetik i tallte rezistentët si kulakë – fshatarë të pasur, të cilët në ideologjinë sovjetike konsideroheshin armiq të shtetit. Zyrtarët sovjetikë i përzunë këta fshatarë nga fermat e tyre me forcë dhe policia sekrete e Stalinit bëri më tej plane për të dëbuar 50,000 familje fermash ukrainase në Siberi, shkruan historiania Anne Applebaum në librin e saj të vitit 2017, Uria e Kuqe: Lufta e Stalinit në Ukrainë.

“Stalini duket se ka qenë i motivuar nga qëllimi për të transformuar kombin ukrainas në idenë e tij për një komb modern, proletar, socialist, edhe nëse kjo do të sillte shkatërrimin fizik të pjesëve të gjera të popullsisë së tij”, thotë Trevor Erlacher, një historian dhe autor. i specializuar në Ukrainën moderne dhe një këshilltar akademik në Qendrën e Universitetit të Pitsburgut për Studimet Ruse, Evropës Lindore dhe Euroaziatike.

Kolektivizimi në Ukrainë nuk shkoi shumë mirë. Nga vjeshta e vitit 1932 – rreth kohës kur gruaja e Stalinit, Nadezhda Sergeevna Alliluyeva, e cila thuhet se kundërshtonte politikën e tij të kolektivizimit, kreu vetëvrasje – u bë e qartë se korrja e grurit në Ukrainë do të humbiste objektivin e planifikuesve sovjetikë me 60 për qind. Mund të kishte ende mjaft ushqim për fshatarët ukrainas për t’ia dalë mbanë, por, siç shkruan Applebaum, Stalini më pas urdhëroi që të konfiskohej ajo pak që ata kishin marrë si ndëshkim për mosplotësimin e kuotave.

“Uria e viteve 1932-33 erdhi nga vendimet e mëvonshme të marra nga qeveria staliniste, pasi u bë e qartë se plani i vitit 1929 nuk kishte shkuar aq mirë sa shpresohej, duke shkaktuar një krizë ushqimore dhe uri,” shpjegon Stephen Norris, një profesor i gjuhës ruse. histori në Universitetin e Majamit në Ohio. Norris thotë se një dokument i dhjetorit 1932 i quajtur, “Mbi prokurimin e grurit në Ukrainë, Kaukazin e Veriut dhe Rajonin Perëndimor”, i udhëzoi kuadrot e partisë të nxirrnin më shumë grurë nga rajonet që nuk kishin përmbushur kuotat e tyre. Më tej kërkohej arrestimi i shefave të fermave kolektive që rezistuan dhe i anëtarëve të partisë që nuk plotësuan kuotat e reja.

 

Dekretet kishin në shënjestër ‘diversantët’ ukrainas

Ndërkohë, Stalini, sipas Applebaum, kishte arrestuar tashmë dhjetëra mijëra mësues dhe intelektualë ukrainas dhe kishte hequr libra në gjuhën ukrainase nga shkollat dhe bibliotekat. Ajo shkruan se udhëheqësi sovjetik përdori mungesën e grurit si një justifikim për një represion edhe më intensiv anti-ukrainas. Siç vë në dukje Norris, dekreti i vitit 1932 “shënjestroi ‘diversantët’ ukrainas, urdhëroi zyrtarët lokalë të ndalonin përdorimin e gjuhës ukrainase në korrespondencën e tyre dhe goditi politikat kulturore ukrainase që ishin zhvilluar në vitet 1920”.

Kur mbledhësit e të korrave të Stalinit dolën në fshat, sipas një raporti të Komisionit të Kongresit Amerikan të vitit 1988, ata përdorën shtylla të gjata prej druri me majë metalike për të therur dyshemetë e papastërta të shtëpive të fshatarëve dhe për të hetuar tokën rreth tyre, në rast se do të groposnin dyqanet. e grurit për të shmangur zbulimin. Fshatarët e akuzuar si grumbullues ushqimesh zakonisht dërgoheshin në burg, megjithëse ndonjëherë mbledhësit nuk prisnin të bënin dënimin. Dy djem që u kapën duke fshehur peshqit dhe bretkosat që kishin kapur, për shembull, u çuan në sovjetin e fshatit, ku u rrahën, dhe më pas i tërhoqën zvarrë në një fushë me duart e lidhura dhe gojën dhe hundën e mbyllur, ku i lanë të mbyten.

Ndërsa uria u përkeqësua, shumë u përpoqën të iknin në kërkim të vendeve me më shumë ushqim. Disa vdiqën buzë rrugës, ndërsa të tjerë u penguan nga policia sekrete dhe sistemi i pasaportave të brendshme të regjimit. Fshatarët ukrainas iu drejtuan metodave të dëshpëruara në përpjekje për të qëndruar gjallë, sipas raportit të komisionit të Kongresit. Ata vranë dhe hanin kafshë shtëpiake dhe konsumuan lule, gjethe, lëvore pemësh dhe rrënjë. Një grua që gjeti disa fasule të thata ishte aq e uritur sa i hëngri ato në vend pa i gatuar, dhe thuhet se vdiq kur ato u zgjeruan në stomak.

“Politikat e miratuara nga Stalini dhe zëvendësit e tij në përgjigje të urisë, pasi ajo kishte filluar të mbërthejë fshatrat e Ukrainës, përbëjnë dëshminë më domethënëse se uria ishte e qëllimshme,” thotë Erlacher. “Qytetarët dhe zyrtarët vendas u lutën për lehtësim nga shteti. Valët e refugjatëve u larguan nga fshatrat në kërkim të ushqimit në qytete dhe përtej kufijve të Republikës Sovjetike të Ukrainës. Përgjigja e regjimit, thotë ai, ishte marrja e masave që përkeqësuan gjendjen e tyre.

Deri në verën e vitit 1933, disa nga fermat kolektive kishin mbetur vetëm një e treta e familjeve të tyre dhe burgjet dhe kampet e punës ishin bllokuar plotësisht. Duke qenë se pothuajse askush nuk kishte mbetur për të rritur të korrat, regjimi i Stalinit rivendosi fshatarët rusë nga pjesë të tjera të Bashkimit Sovjetik në Ukrainë për të përballuar mungesën e fuqisë punëtore. Përballë perspektivës së një katastrofe edhe më të gjerë ushqimore, regjimi i Stalinit në vjeshtën e vitit 1933 filloi të lehtësonte koleksionet.

Qeveria ruse mohon se uria ishte “gjenocid”

Qeveria ruse që zëvendësoi Bashkimin Sovjetik e ka pranuar se zia e bukës kishte ndodhur në Ukrainë, por e mohoi se ishte gjenocid. Gjenocidi përkufizohet në nenin 2 të Konventës së OKB-së për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit (1948) si “çdo nga aktet e mëposhtme të kryera me qëllim për të shkatërruar, tërësisht ose pjesërisht, një kombëtare, etnike, racore ose fetare. grup.” Në prill 2008, dhoma e ulët e Parlamentit të Rusisë miratoi një rezolutë ku thuhej se “Nuk ka asnjë provë historike që zia e bukës ishte organizuar sipas linjave etnike”. Megjithatë, të paktën 16 vende e kanë njohur Holodomorin, dhe së fundmi, Senati i SHBA-së, në një rezolutë të vitit 2018, pohoi gjetjet e komisionit të vitit 1988 se Stalini kishte kryer gjenocid.

Në fund të fundit, megjithëse politikat e Stalinit rezultuan në vdekjen e miliona njerëzve, ajo nuk arriti të shtypte aspiratat e Ukrainës për autonomi, dhe në planin afatgjatë, ato mund të kenë dështuar. “Uria shpesh arrin një qëllim socio-ekonomik ose ushtarak, të tillë si transferimi i zotërimit të tokës ose pastrimi i një zone të popullsisë, pasi shumica ikin në vend që të vdesin,” thotë historiani i urisë de Waal. “Por politikisht dhe ideologjikisht është më shpesh kundërproduktive për autorët e saj. Ashtu si në rastin e Ukrainës, ai krijoi aq shumë urrejtje dhe pakënaqësi sa forcoi nacionalizmin ukrainas.

Përfundimisht, kur Bashkimi Sovjetik u shemb në vitin 1991, Ukraina më në fund u bë një komb i pavarur – dhe Holodomor mbetet një pjesë e dhimbshme e identitetit të përbashkët të ukrainasve.

Përgatiti : N.Ç