Fytyra e vertete e “virusit”

 

Nga Bejdo Malo

Kush nuk eshte dakort me mendimet e Edi Rames eshte “virus” per prokurorine e drejtuar nga Kraja. Keshtu te pakten sipas te ashtu quajtures gazetare koronikes se zeze qe pasi mbaroj pune me dosjet e veriut te Shqiperise pasi germoi si Tarja per qenin e ngordhur dosjet e 97-es per te kenaqur ata qe di ajo tani krijoj dhe dosje per 10 analiste dhe gazetare. Nje gje eshte thelbesore te gjitha ata qe kane qene ne unison te plote me ate c ka bere Edi Rama kane aqe shume leke sa te rrojne pa punuar tere jeten e jo me te rrine mbyllur ne shtepi tre ose kater muaj. I trishte eshte fakti se sipas kesaj te ashtuquajtur gazetare kronikes se zeze te gjithe duhet te jemi armate e Edi Rames dhe te zbatojme parrullen, popull ushtar, vigjilent e revolucionar. Kam filluar te dyshoj se shume nga ato qe ben kjo gazetare si kupton fare pale ne ate emision qe kjo i servir si kupton e si kupton. Nje mga koleget e mi i quajti shtjeska te gazetarise pasi disa vite me pare keto u sponsorizuan me miliona qe te dilte nga burgu nje vajze qe me automatik ne dore kishte vrare te dashurin e pretenduat pa ju dridhur qerpiku fare duke zbrazur nje karikator. Une jam kunder ketyre kolegeve qe i qujane shtjeska. Per to kam lutjen falo o zot se ato s dine c bejne. Po ky grup qe po si ato grupet e Frontit Demokratik te kontrollit puntor-ushtar kontrollonte cdo njeri qe ish kunder pushtetit beri edhe per ata qe ishin kunder termetit. Qellimit ja arriten. Nja tre dosje hetimore u hapen nje vajze i arrestua dy juriste u shpallen ne kerkim. Tani duan te shpallin 10. Dikush me tha e ben ai i prokurorise se ka qene hetues. E kundeshtova ashper. Jo kurre. Ai perseri u hodh ne kundersulem. Po a u tha me krijimin e strukturave te reja dosjet hetimore nik do ishin me letra bakalli qe do te dilnin faqe per faqe si ato flete-rrufete maoiste neper stendeat e propogandes ae mitres se kuqe te komunizmit ne cdo qender emulacioni ne cdo nderrmarrje e qender qyeti. Po ndodhi akoma me keq. Sekreti hetimor ne te gjitha organet e reja te deejtesise pas reformes hetimore del mota mo pammbushur ora neper media. Nekeryetari i nje nga tre partive me te rendesishme ne Shqiperi me tha dije. Para heshtjes e mbylljes vdeksore te Covid-19, para 22 ditesh me moren ne pyetje ne prokurori per nje ceshtje hetimore delikate. Po si o gazetar me tha pa mbrritur ne shtepi gjitjcka kishte dale ne cdo televizion e portal. Po une e prokurori ishim ne zyre. Une s kisha folur. Ste besoj i thashe. Ministri Brendshem ka vendosur regulla per sekretin. Asnje sekret s del pa mbushur dy ore. Jo me tha politiani deputeti ish-ministri, tani mendoj se jane shqyer fare dyert e sekretit. Ta besoja bela te mos ta besoja prape bela. Pastaj u mendova. Une gazetar jam. Dhe kjo pune eshte ai ajo fjala e urte. Te peshtyj lart te bie ne futyre. Te peshtyj poshte te bie ne gjoks. Ndaj pertyp pershtymen tende. Po le te kthehemi tek agumenti themelor. Une hyj tek at qe aktualisht mendoj shume ndryshe nga kryemisnitri tere qeveria, tere deputet e paralamentit qe jane brenda si pashaare ne shtepite e tyre dhe rrine me koke ne frigoriferet sa faqeja e murit te mbushur me qengja keca te paprere, mendoj ndryshe dhe nga lideri opozites qe me shume se kurre keto 22 dite se kuptoj, mendoj ndryshe katerxiperisht nga shume portale kolege e analiste. Mendoj dhe pro dhe kunder Olsi Jazexhiut. Dhe per kete duhet te jep “virus” qe duhet te kem nje dosje hetimore ne prokurori. Te gjithe me thone qepe, jane te forte keta. Ata qe kam pase idhull ne gazetari tani thone, Ky eshte kryeminsitri im, me kete qe beri per shume kohe do mbreteroje sdo iki me e te tjera pallavra si keto kur deri dije kane vjellur kunder ketij njeriu. Atehere ju pyes cila eshte fytyra e vertete e ketij “viruesi”. Ata qe helmojne kete opinion. Apo une qe hyj tek ata qe mendoj ndryshe. Skane lene vidjo te manipuluar ne cdo portal boteror pa e servirur si vlere. Zoti na mbajte mendjen. Le qe ku kemi zot ne. Gjysma e gazetareve dhe analistave ishin pjese e asaj armate qe me 7 shkurt 1967 morem kazma e lopata dhe shkaterruam cdo objekt kulti. Ndersa keta qe jane te moshes 30-53 vjecare kane lindur pa zot fare. Pas ketyre 22 diteve Kenga qe me vjen ndermet eshte e shkruar nga nje bektashi i mencur permatar. O teqeja mbi Cmokthine, me marc haken o alla. Si do bejme une e tine, na ngelen plackat ne krah.
3 prill 2020