Enveristet te gjithe jane te njejte!

Nga Msc.Selami Zalli *

Mehmet Hajrizi ne RTK me befasoi kur tha: Enveri nuk e ka shitur Kosoven, pasi nuk mund te shese ate qe tjetri e ka ne pronesi te tij?!!, pa i hequr luftes se pretenduar, titullin nacionale.
Ndoshta nuk e ka shitur me lek, duke e nxjerre nga kontesti e dhene trajte ordinere, si xhepista, duke ju shmangur analizes dhe fakteve qe eshte pajtuar, ka tradhetuar duke e lene ne mes luften dhe ne balte Kosoven, duke e demtuar sistematikisht ate per interesat e tij e te pushtetit, deri ne prag dorezom sovranitetit (Republik e VII-te), apo …??!
Kosova per shume kohe ka qene nen sundimin jugosllav, por kurre sllave, sic kane pretenduar caret sllav deri tek Milloshi e Vucici, qe cuditerisht e konfirmon ky Hajrizi?!
Ky edhe “shok” i Gervalles, i vrare nga serbet apo dora e zgjatur e tyre, jo pa ndihme nga afer …?!
Cuditerisht ky dhe disa bashkpunetor te tij gjalle …?! Si edhe ne luften e fundit Adem Jashari, Agim Ramadani, Sali Ceku, Femi Lladrofci, Ilir Konushefci, Sami Lushtaku, Ahmet Krasniqi etj, te gjithe te vrare, komandantet dhe ndermjetesit jetojne e “prosperojne”.
Pa dashje ky tha dy te verteta, se nuk na ka mbeshtetur materialisht (pa thene te verteten per literaturen) si dhe pohoi faktin se pa keta ne grupet marksiste-leniniste nuk do ishim krijuar dot.
Kosova do jete e lire vertete, vetem kur te clirohet e heqe dore perfundimisht nga Enverizmi dhe filozofia sllave ne themel te komunizmit e maskuar si Boro e Ramiz.
Te gjitha marionetat e Sigurimit te Shtetit (bijes e derivatit te UDB) dhe te PPSH, paturpesisht ende kryejne kete mision .

* Drejtor i Drejtorise së Informacionit pranë AIDSSH