E verteta e Masakres se 4 Shkurtit 1944 ne Tirane…

Nga Adriatik Dosti

Hakmarrja e Xhafer Deves dhe vrasjet kriminalo-djallezore te komunisteve …

Mengjesin e pasditen e 3 shkurtit guerrilet komuniste organizuan disa atentate kunder makinave e figurave te larta shteterore te qeverise Mbreterore te drejtuar ne ate kohe prej z.Rexhep Mitrovica …qeveri kjo e akuzuar prej komunisteve si tradhetare e kuislinge pasi bashkepunonte e kish perkujdesjen e mbrojtjen e gjermaneve ne Shqiperi …e qe na fakt po perjetonte muajt e ditet e fundit te saj…

Keshtu pasi guerilasit komuniste vrane me pare Idhomeno Kosturin …me 3 shkurt i bene atentat Ministrit te Brendeshem Xhafer Deva i cili mbeti i plagosur nderkohe qe mbeti i vrare ne kete atentat nipi i tij adoleshent Fahri Ibrahimi…

Ne atentatin tjeter ndaj nacionalistit -patriot Kadri Cakrani mbeti i vrare shoqeruesi i tij …

Kaq u desh dhe kunderaksioni i qeverise Mbreterore nuk vonoi ..

Me ne krye vete Xhafer Deven e Kadri Cakranin te cilet u kishin shpetuar per fije atentateve komuniste……ne nje operacion te drejtuar nga Bajazit Boletini komandant i Rregjimentit Kosova… ne mesnaten e 4 shkurtit deri ne te gdhire te 5 shkurtit u vrane disa persona te listuar nga qeveria si mbeshtetes te komunisteve, strehues, propagandues e aktiviste te tyre te cilet i kishin kthyer shtepite e tyre ne baza ilegale komuniste…

Burime zyrtare te kohes, deshmitare okulare, gazeta Bashkimi e nje dite me pas ,,,Radio Tirana qe ishte me aktivja e asaj kohe ne informacionin e perditshem por edhe nje material sekret britanik i klasifikuar e i njohur si Dosja HS 5/96 teksa e denojne dhe e quajne si teper te egzagjeruar hakmarrjen e qeverise e te ministrit te saj te brendshem Xhaferr Deva …saktesojne se numri i te vrareve ishte midis 11-14 personave e jo ashtu sic propaganduan permes trakteve te tyre komunistet shqiptaro – serbe Nako Spiro, Miladin Popovici e Gogo Nushi te cilet lajmeronin popullin shqiptar e vecmas ate te Tiranes se me 4 shkurt qeveria e Xhafer Deva kishin vrare e masakruar 84 qytetare te pafajshem te kryeqytetit…

Saktesisht per ngjarjen e numrin e 14 te vrareve flet ne deshmine e tij edhe i derguari fuqiplote i Hitlerit ne Tirane z.Herman Nojenbaher…

Por si qendron e verteta e masakres se 4 shkurtit…

PO…qeveria mbreterore u hakmorr ndaj guerileve komuniste qe vune dore e shkrepen arme ndaj figurave te larta shteteroro-qeveritare te saj…dhe burime zyrtare te saj pohojne per 14 te vrare e te pushkatuar prej saj ne mesnaten e 4 shkurtit e ne te gdhire te 5 shkurtit ,,,ku 9 persona u identifikuan.,..dy mbeten te pa identifikuar ..dy te tjere ishin shtetas italiane ,,,nje tjeter [Ali Ferra ] eshte vrare ne rethana krejtesisht te pa qarta…

Po nga mbiu e nga doli shifra e numri i 80-84 te vrareve te kesaj masakre…?

Pikerisht ketu qendron poshtersia, pa besia, hileja e djallezia e komunisteve …

Nese qeveria u hakmorr per atentatet ndaj saj e kerkoi ti frikesonte perkrahesit e komunizmit, atentatoret e guerrilasit…te njejten gje por me sens te kundert e krejtesisht kriminalo-djallezor bene edhe vete komunistet …te cilet po ate nate makabre per qytetin e qytetaret e Tiranes vrane pa besisht nje numer jo te vogel mbeshtetesish te qeverise e perkrahes te saj dhe persona te njohur haptazi si patriote, nacionaliste e antikomuniste…

Dhe per kete veper te tyre kanibale -djallezore, kriminale e tinzare komunistet fajesuan pikerisht qeverine e vecmas Ministrin e saj te brendshem Xhaferr Deva…duke ja mveshur te gjitha vrasjet atij e qeverise mbreterore…

Kete propagande te 84 te vrareve ne masakren e 4 shkurtit te 1944 prej Xhaferr Deves komunistet e bene dhunshem prej dekadash te tera e jo vetem kur ishin ne fuqi e ne pushtet por vazhdojne ta bejne edhe sot ne ditet tona e jo rastesisht e jo krejt pa qellim…

Kjo eshte e verteta e Masakres se 4 shkurtit…te cilen populli shqiptar duhet ta mesoje e ta dije saktesisht e ne variantin e historise se vertete e jo te propagandes komuniste …

A.R.DOSTI