Crvena Zvezda e Beogradit dhe…Bularati shqiptar…

 

…Policia e Kosoves e ka ndalur sot ne kufi ne Jarinje Autobuzin e Stermadh me lojtaret e ekipit te njohur serb te futbollit Crvena Zvezda e se bashku me te nuk i kane lejuar te hyjne ne territorin e Republikes se Kosoves as edhe shoqeruesit e tyre drejtues, gazetare e tifozet e grupimit te cmendur antishqiptar e ultranacionalist serb ”Delije”…etj etj

Sikurse ishte paralajmeruar Federta e futbollit te Serbise kishte deklaruar se ndeshja e kupes se Serbise mes Crvena Zvezdes dhe Trepces do te luhej ne teritorin e Kosoves gje qe shkaktoi nje reagim te fuqishem e te ashper te Federates se futbollit kosovar por edhe te vete shtetit e qeverise kosovare…

Beogradi c’nuk beri qe Zvezda te luante jo thjesht nje ndeshje futbolli por shume me teper se kaq.,,,ne token e nje shteti tjeter tashme te lire, te pa varur e sovran…sic eshte Kosova …c’ka serbet nuk e kaperdijne dot…por edhe Kosova beri ate qe duhet te bente e qe ben normalisht nje shtet qe vjen era Shtet e qe ruan dinjitetin e krenarine e tij kombetare…pavaresine e integritetin e tij territorial…

Kosova e ndali Crvena Zvezden ne kufi…dhe e detyroi te kthehej mbrapsht e prej andej nga kishte ardhur…perpos reagimeve e kercenimeve, sharjeve , presioneve e shantazheve te pales serbe e urraganit mediatik antishqiptar qe shpertheu ne kryeqytetin serb per ngjarjen ne fjale…

Kosova tregoi dinjitet kombetar …dhe jo per here te pare ju a ben te qarte serbeve se aty llogarite duhet ti bejne ndryshe …Ndalu Beg se ka Hendek…sic thote populli…

…Dhe krahasoni tani ngjarjen e nje viti me pare ne Shqiperine e shitur e te tradhetuar prej Rames e Gramozit me shoke e shoqe…kur ne Bularat te Gjirokastres pas vrasjes se nje terroristi ekstremist grek me mbiemrin Kacifa hordhi te panumerta greke e Vorio Epiriote fashiste e mes tyre edhe Deputete e parlamentare greke dhe europiane ..dhunuan e uzurpuan, invaduan e poshteruan kufirin e territorin e Republikes se Shqiperise…vend ky Anetar i NATO-s…

Dhe ne Tirane te gjithe u dhjene ne breke …dhe politika e politikanet e saj palaco bythece , te shitur e tradhetare te Shqiperise …ate dite me shume se kurre erdhen tamam era Mut qe prej se largu…

Greket hyne e bene kerdine e cfare deshen ne token shqiptare madje edhe kercenuan hapur e thirren me histeri e ulerima per vrasje te shqiptareve e clirim te Vorio Epirit.,,

Dhe burracaket shqiptare u fshehen poshte fustaneve te grave e u ngaterruan neper breket e mantenutave te tyre dashnore….te cilat sot po i detyrojne kurverisht ti shkruajne Amsterdamit qe te behet ”zemergjere” e te na pranoje ne BE….

Kosova edhe pa qene ende antare e NATO apo edhe e OKB……e Ndali Zvezden edhe pse i gjithe Beogradi eshte alarmuar si kurre me pare ..Shqiperia nuk ndal dot ata qe sulmojne e dhunojne kufijte e saj shteteror …dhe i rrofte anetaresimi ne NATO…

Ne Kosove ka shtet e ka burra … e ne Tirane nuk ka mnbetur me kurrfare gjurme shteti e burrat jane zevendesuar nga Grate qe shkruajne Letra…

Ja pra pse u cuditen kaq fort kendej kufirit tone shqiptar te Tokes Meme …prej zgjedhjeve te fundit ne Kosove…

Ne Kosove …Atdheun e duan me vepra e jane gati te sakrifikohen per te… ndersa ne Shqiperi per Atdheun flasin vetem me fjale e ne emer te tij…edhe pse kane kohe qe e kane shitur e tradhetuar ate….

Ja pra ku qendron dallimi esencial mes Shqiperise e Kosoves edhe pse jemi i njejti Trung e i njejti Gjak …

Shenim Extra…Hollanda pasi mori ne dorezim Letren e 8 Grave – Ministre te kabinetit Rama …i njoftoi ato se qe te 8-tave ju ka gjetur e siguruar pune tek Dritat e kuqe te Vitrinave te cmendura te Amsterdamit…

Nderkohe burrave – Ministra te te njejtit kabinet ju ka rikujtuar vargjet e famshme te Poetit te tyre kombetar Cajupit qe thone…Ne Stamboll mos vajce kurre …se flinte Burri me Burre…

A.R.DOSTI