Browsing Category

OPINION

“Minishengen” në rrënojat e tërmetit!

Enver Bytyçi Sikur të mos mjaftonte tërmeti i 26 nëntorit dhe viktimat e shkatërrimet që ai shkaktoi, nesër, Edi Rama ka vendosur të shfaqë në Tiranë dhe Durrës komedinë e radhës të titulluar "Minishengeni Ballkanik"! Nesër Tirana në…

21 dhjetori si tmerr e turp.

Nga Albert Avduli Po, po tmerr e turp ose sklerozë kombëtare. Ajo pikë referuese në kryeqytet, duhet të ketë një emër, që na nderon e jo tmerron. Josif Stalin, lindi në stepat e Gjeorgjisë, më 21 dhjetor,1879. E gjakosi dhe…

Pontius Pilate, Edi Rama dhe Fjala

Nga Redin HAFIZI “Ne fillim ishte fjala, dhe Fjala ishte me Zotin, dhe Fjala ishte vete Zoti”. Edi Rama sot denoi fjalen e lire duke perdorur kllounet e parlamentit. Rama tregoi friken dhe ankthin qe e mundon per te…

Hibridët !

Nga Ziso Vangjeli * Plaku Ziso Vangjeli gjatë luftës kishte zbarkuar në Normandi si oficer amerikan. Historian dhe ushtarak punoi në Paris pastaj në një klub kulturor dhe ju dha të kthehej. Sëmundja e dashurisë për atdhe. Sipas…

Burgosja e opozitës !

Nga Ervin Salianji · DEKLARATË E ISH-DEPUTETIT TË PARTISË DEMOKRATIKE, ERVIN SALIANJI Një vit e gjysëm pas publikimit të skandalit të përfshirjes në trafik droge të Agron Xhafajt, vëllait të Ministrit të Brendshëm të kohës Fatmir…

Agron Tufa,i ke lënë duarthatë vrasësit …!

Nga Arbër Ahmetaj Agron Tufa,mik i dashur, autor i talentuar: ti ishe në listën e pushkatimit. Po t’afrohej dita! I ke lënë duarthatë vrasësit! Por, ata do kalojnë tek emri tjetër në listë! Ata e realizojnë planin! Ty t’mbetet…

Nderimet tona shqiptari i madh !

Nga Agim Shehu Si çdo atdhetar i shquar, Mit’hat Frashëri i ndiqte me vëmëndje tragjeditë e pandërprera mbi Shqipërinë. Ato ai i lidhte jo vetëm me armiqësinë e fqinjëve, por dhe me ndihmën, si në një pazar ku tregëtoheshin popujt, që u…

Agron Tufa: Përse kërkova azil politik

Agron Tufa, Drejtori i dorëhequr i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri, i tha "Zërit të Amerikës" se kërkoi azil politik në një vend të Europës për shkak të kërcënimeve të shumta ndaj…