Browsing Category

OPINION

A meriton Shqipëria t’i rikthehen vizat?

Nga Indrit Vokshi Liberalizimi i vizave ka qenë një premtim i Partisë Demokratike në fushatën e vitit 2005 në një kohë kur shqiptarët zinin rradhë para ambasadave. Kohë kur jepeshin 5 mijë euro dhe siguroheshin edhe viza fallco. Ky…

Artur Roshi : Mora mandatin Ballit,jo të Bashës

Nga Artur Roshi Pse pranova të marr mandatin për në parlament ? Emri im në listat e PD tregon qartë se është pjesë e një marrëveshjeje që erdhi si detyrim për ne si aleatë për të mos garuar në zgjedhje dhe të votohej vetëm sigla e…

Lajmëtarja e Paqes në Kosovë!

Nga Moza Boletini SHBA, Prill 2019 Edhe pse e prisja telefonatën e saj, përsëri u preka, njëherësh edhe u gëzova kur i dëgjova zërin e që ishte mirë. Kur vozis me makinë, nuk e përdor celularin, por këtë herë nuk e di çfarë më…

Bregushet e Shaqir Vukaj-Faslisë

Nga Agron Tufa I fundit që i shpërtheu bregushet e veta tek gazeta e frontit komunist ishte Shaqir Vuka - Faslija, ish deputet e ambasador, përfaqësues tipik i zulluve. Nga zbrazja e bregusheve të Shaqir Faslisë mori tahëm (kutërbim) të…

Mos e “shkërdheni” protestën !!!

*Nga Nebil Çika Nuk e di se kush është dora që po organizon protestën e opozitës në atë që ata e quajnë “Çadra e Lirisë “ por kam dyshime të forta se dikush po mundohet ta sabotojë apo siç i thonë në zhargonin e rrugës ta “shkërdhejë”…

NËNË,ERDHËN BARBARËT

Nga Sejdi Peka Në Bregun e Lumit kishte ditë dhe net që nuk pushonte vaji i fëmijve,gjëma e nënave,ofshama e burrave ,nëma e pleqve që kan mbetur në mes të katër rrugve.Në Bregun e Lumit askërkush nuk flinte.Nata kishte rënë.Njerzit kishin…

PËRSE SULMOHET VISAR ZHITI?

PËR TË MOS I LËNË VETËM NË ARENË MES BISHAVE… Nga Gazmend KAPLLANI “Nuk është e rastësishme që Visar Zhiti sulmohet vazhdimisht nga ish kriminelë, bashkëpunëtorë të Sigurimit, xhelatë dhe kopukë të regjimit komunist… Në se mund të…

E majta dhe regresi

Rajkard Dervishaliaj Unë nuk jam një teoricien as politikan karriere por i di mirë kuptimet e të dy fjalëve që unë mendova ti vija për titull këtij shkrimi. Dhe ajo që mendoj unë nga ajo që llogjikoj dhe perceptoj është se këto…