Browsing Category

RAJONI

Mijëra protestuan kundër presidentit të Serbisë Mijëra veta parakaluan rrugëve qendrore të Beogradit të ngrirë nga të ftohtët, për të protestuar kundër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe Partisë së tij Përparimtare, dukë…

Gruevski u arratis përmes Shqipërisë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski rezulton të jetë larguar nga Maqedonia përmes Shqipërisë. Policia shqiptare tha të enjten, se ai është larguar nga territori shqiptar, të dielën në mbrëmje, më 11 nëntor, përmes pikës…

Protesta në Athinë për emrin e Maqedonisë

Dhjetëra mijëra demonstrues marshuan të dielën në Athinë për të protestuar ndaj një kompromisi të mundshëm mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin. Policia vlerësoi se rreth 140,000 njerëz morën pjesë në tubim ndërsa organizatorët e marshit…

Kotzias nxjerr zbuluar Ramen e Bushtin : Çështja çame nuk ekziston, nuk e diskutojmë me palën shqiptare Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias ka deklaruar se çështja çame nuk është pjesë e diskutimeve në negociatat me palën shqiptare,…

Vritet Oliver Ivanoviç

Mitrovicë - Lideri i serbëve të veriut Oliver Ivanoviq ka vdekur në spitalin e Mitrovicës pasi që në të është gjuajtur me armë zjarri para zyrës së tij. Lajmi është konfirmuar nga kryeprokurori Shyqeri Syla. “Është vrarë me katër…

Ratko Mladiç dënohet me burgim të përjetshëm

Gjykata e Kombeve të Bashkuara për krime lufte në hapësirat e ish Jugosllavisë, e shpalli fajtor dhe e dënoi me burgim të pëjetshëm ish-komandantin e serbëve të Bosnjës, Ratko Mladiç, nën akuzat për gjenocid, krime lufte dhe krime…

Maqedonia voton për pushtetin e ri lokal

Në Maqedoni sot po zhvillohen zgjedhjet për pushtetin e ri lokal në 80 komuna dhe Shkupin si njësi e veçantë e pushtetit vendor, i cili në përbërjen e tij ka dhjetë komuna, dy prej të cilave janë me shumicë shqiptare. Të drejtën e votës…