Browsing Category

LAJME

Nekrologji

Nga Albert Avduli U lind në shtator 1939 E vranë në maj 2020 Në lindje s'pati stinë, se fasha e zezë kishte mbuluar vendin Ajo vjeshtë ishte zi, jo verdhë Në vdekje, stinë nuk pati gjithashtu Qyteti ishte shpallur zonë e kuqe Ajo…

LIBRI I RI - “JAM ATJONI” BOTIM NGA EDITORIA “IWA BOGDANI” Shoqata Ndërkombëtare e Shkrimtarëve “IWA Bogdani”, me qendrat në Bruksel dhe Prishtinë, tashmë jep dhe çmimin letrar ndërkombëtar “Atjon V. Zhiti”, me motivacion “Për pasionin…

Mijëra gjermanë protestojnë kundër masave kufizuese

REL Mijëra gjermanë kanë dalë nëpër rrugë për të protestuar kundër kufizimeve të vëna nga qeveria, me qëllim të luftimit të pandemisë me koronavirus, kanë thënë organizatorë dhe zyrtarë policorë. Numri i të vdekurve nga ky virus në…

Presidenti Trump akuzon  ish-presidentin Obama

Presidenti amerikan Donald Trump dhe aleatët e tij vazhdojnë të nxisin "Obamagate", një teori konspirative sipas së cilës ish-Presidenti Barack Obama ishte përgjegjës për planifikimin e hetimit për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e Shteteve të…