Browsing Category

BOTA

Itali, Matteo Salvini kërkon zgjedhje të reja

Në sfondin e përplasjeve në koalicion Zv/kryeministri Matteo Salvini kërkon sa më shpejt zgjedhje të reja. Aleanca e populistëve në Romë është e përҁarë lidhur me ndërtimin e një hekurudhe për trenat e shpejtë. Ministri i Brendshëm i…

Vladimir Putin, si e bëri botën të pasigurtë!

nga Miodrag Soriç Më 9 gusht 1999, Vladimir Putin u zgjodh kryeministër i Rusisë. Njeriu, tek i cili u varën shumë shpresa ndan tani jo vetëm rusët, por edhe botën. Në fillim ai ishte “anti-Jelcini”: shumë më i ri se presidenti ende në…

Nafta dhe gazi / BE sanksione Turqisё

Duke reguar ndaj kёrkimeve tё diskutueshme turke pёr gazin natyror para brigjeve tё Qipros, ministrat e BE kanё reaguar me sanksione ndaj Turqisë. Konkretisht do tё shkurtohen paratё e BE-sё pёr Ankaranё dhe bisedimet pёr marrёveshjen mbi…

Turqia urdhëron arrestimin e mbi 170 ushtarakëve

Turqia urdhëroi arrestimin e 176 shërbyesve ushtarakë, për lidhje të dyshuara me rrjetin që Ankaraja e fajëson për përpjekjen për grushtshtet, tre vjet më parë, raporton RFE. Në njoftimin e prokurorisë thuhet se në mesin e atyre që…