Browsing Category

BOTA

Fitorja spektakolare e Sebastian Kurz

Enver Bytyçi Sebastian Kurz siguroi në zgjedhjet e sotme 71 mandate deputetësh, rreth 7 përqind më shumë se në legjislaturën e kaluar të ndërprerë për shkak të skandalit të liderit të partisë në koalicion FPO. Partia Popullore…

Serbia blen dronët luftarakë të Kinës

Forcat e armatosura të serbisë kanë blerë dronë ushtarakë të cilët pritet të mbërrijnë në destinacion në muajt e ardhshëm. Lajmi është raportuar nga revista ushtarake star and stripes e cila ka cituar mediat lokale. Serbia pritet të marrë…

Përshkallëzohet situata në Hong Kong

Policia e Hong Kongut është përplasur edhe një herë me protestuesit anti-qeveritar, përderisa vendi hyn në javën e 10-të të demonstratave masive dhe trazirave. Policia hodhi gaz lotsjellës në të gjithë Hong Kongun, duke përfshirë një…

Itali, Matteo Salvini kërkon zgjedhje të reja

Në sfondin e përplasjeve në koalicion Zv/kryeministri Matteo Salvini kërkon sa më shpejt zgjedhje të reja. Aleanca e populistëve në Romë është e përҁarë lidhur me ndërtimin e një hekurudhe për trenat e shpejtë. Ministri i Brendshëm i…

Vladimir Putin, si e bëri botën të pasigurtë!

nga Miodrag Soriç Më 9 gusht 1999, Vladimir Putin u zgjodh kryeministër i Rusisë. Njeriu, tek i cili u varën shumë shpresa ndan tani jo vetëm rusët, por edhe botën. Në fillim ai ishte “anti-Jelcini”: shumë më i ri se presidenti ende në…