Browsing Category

ART KULTURE

VAME NJE JET TE TERE, DEGJOJME NJE DAULLE

----------------------------------------- Vame nje jet te tere Degjojme nje daulle S'bete nje dit pushim Komunista lule ----------------------------------------- Vate nje jete te tere Duke bere moral Ju qe kuterboni Bini ere mocal…

Avni Bejkova :Sonet nga Uran Kostreci

Sonet nga Uran Kostreci AVNI BEJKOVA Një miku im, shok burgu i tim eti, Një dit' në kafene' , më tha gazplotë: --Sa rrashë e fjeta mbrëmë, u bë kiameti, Më sulen komunistët goxha skotë, Më lidhin me zinxhir, në bimcë, o Zot,…

PREJ DHËMBJES DHE BUKURISË

Nga Ennio GRASSI – Eseja që hap librin “Nata është atdheu im”, poezi nga Visar Zhiti, botuar në Itali – “Letërsia, si i gjithë arti, është rrëfimi që jeta nuk mjafton”. Fernando Pessoa Biografia letrare e poetit shqiptar…

Sivjet nuk ndahet çmimi Nobel për letërsi

Çmimi Nobel për letërsi nuk do të jepet këtë vit, pas akuzave për abuzim seksual dhe çështje të tjera brenda radhëve të Akademisë Suedeze, që zgjedh fituesin. Akademia tha të premten se çmimi për vitin 2018, do të ndahet në vitin 2019.…