Browsing Category

LAJME

Ndërhyrja në Siri, Trump telefonatë me Erdogan

Presidenti Trump i ka dhënë Turqisë të gjithë përgjegjësinë për menaxhimine të ardhmes së të gjithë luftëtarëve të ISIS dhe paralelisht duket se i është dhënë Truqisë aprovimi për ndërhyrjen e saj në veri të Sirisë. Në një deklaratë për…

Një sagë e “iluzioneve të hidhura”

Nga Agron Tufa "Procesi: 3/k1988"  i Arber Ahmetja Arbër Ahmetaj sapo ka botuar një roman, do të thoja përpirës, me një gjuhë të kthjellët e të gjallë plot metafora e ironi surreale. Rrefimi është kompozuar duke mobilizuar përjetimin…

Fitorja spektakolare e Sebastian Kurz

Enver Bytyçi Sebastian Kurz siguroi në zgjedhjet e sotme 71 mandate deputetësh, rreth 7 përqind më shumë se në legjislaturën e kaluar të ndërprerë për shkak të skandalit të liderit të partisë në koalicion FPO. Partia Popullore…

ARRSH: Rrëshqitje dheu dhe gurësh në akset rrugore

Nata e mbrëmshme është shoqëruar përsëri me reshje të dendura shiu në të gjithë territorin. Autoriteti Rrugor Shqiptar i bën apel të gjithë drejtuesve të mjeteve të bëjnë kujdes, të ulin shpejtësinë të respektojnë sinjalistikën dhe…

Përmbyten fshatrat e Kurbinit dhe Krujës

Përmbytjet kanë shkaktuar një gjendje alarmante në Kurbin gjatë natës. Uji ka hyrë në shumë banesa dhe banorët thanë se këtë gjendje nuk e mbanin mend ndonjëherë të kishte ndodhur. Po ashtu, fshati Murqinë i Krujës është gdhirë i…