Browsing Category

EDITORIAL

Mendoni Ukrainën para se të votoni !

Nga Nebil Çika Mjaftoi agresioni rus në Ukrainë që vendet e Evropës a Perëndimore dhe jo vetëm ,të kuptojnë rëndësinë e SHBA dhe NATO për sigurinë e tyre dhe të reagojnë menjëherë se bashku përballë kërcënimit të Rusisë . Edhe vende si…

Shkodra midis Alibeajt dhe Imaimit !

Nga Nebil Çika Kur kryesia e PD caktoi z. Enkelejd Alibeaj si drejtues politike të qarkut te Shkodrës shumë ndjekës të Sali Berishës, një pjesë e tyre edhe miq te mi përndjekur politikë antikomunistë, pronarë legjitimë , me pak fjalë të…

“Primaret” …..?!

Nga Nebil Çika Nuk janë risi tek PD . Primaret e parë jane zvilluar në zgjedhjet lokale të viti 2000. I quanin "Konventa" sipas modelit amerikan U zhvillua vetëm në Tiranë garonin Besnik Mustafaj Bamir Topi, Spartak Ngjela…

Luga e drurit !

Nga Nebil Çika Në shtëpi kishim një lugë druri,të punuar me dorë që im atë e mbante si një gjë të veçantë, pothuaj si një objekt të shenjtë. Nuk kishte ndonjë vlerë artistike dhe si fëmijë i vogël nuk e kuptoja dot pse im atë i jepte…

Ti’u rruajmë leshtë ?!

Nga Nebil Çika Nuk është hera e parë që drejtues e përfaqësues të politikës shqiptare demonstrojnë e nderojnë simbole e figura të diktaturës komuniste në Shqipëri . Cilësimi i tyre si “nostalgjikë të komunizmit” është i gabuar…

Të dënuar të jemi miq me Amerikën

Nga Nebil Çika Në fakt ky ka të drejte se andej nga vjen kështu e di. Historia e komunistëve shqiptar me Amerikën me shumë ka qenë armiqësi se sa miqësi dhe ka ndryshuar në vartësi të qëndrimit amerikan ndaj pushtetit të tyre. Të…

Mesazh i Doktorit apo lajthitje e Mondit ?!

Nga  Nebil Çika Vetëm pak orë pas deklaratës kundër Erion Veliaj nga Evi Kokalari,në krah te Berishës,në Foltoren e Pogradecit ,një nga bashkëpunëtorët me të të ndesishëm të Doktorit,Edomod Spaho ish nënkryetar i PD dhe…