Bilanci i pandemisë së Covid-19, mbi 120 mijë të vdekur

Numri i përgjithshëm i vdekjeve të shkaktuara nga lloji i ri i koronavirusit (Covid-19) në të gjithë botën i tejkaloi 120 mijë dhe numri i rasteve është mbi 1 milion e 926 mijë, ndërsa numri i të shëruarve është mbi 452 mijë e 323.

Shifra më e madhe e rasteve është regjistruar në ShBA, e cila është kthyer në qendër të epidemisë, me 560 mijë pacientë deri më tani. Numri më i madh i vdekjeve u regjistrua në Nju-Jork me 10 mijë të vdekur. Prefekti Andrew Cuomo njoftoi se në spitale çdo ditë aplikojnë rreth 2 mijë persona. Bëhet e ditur se ekuipazhi i avionmbajtëses “USS Harry S. Truman”, i cili u kthye nga detyra në Lindjen e Mesme, do të mbahet në ujërat e hapura në oqeanin Atlantik për 3 javë.

Ndërsa në Itali me vdekjen e 566 personave brenda 24 orëve numri i viktimave u rrit në 20 mijë e 465. Janë diagnostikuar edhe 3 mijë e 153 raste të reja dhe numri i personave të infektuar u rrit në 159 mijë e 516.

Në Francë, humbjet e jetëve nga epidemia e Covid-19 është rritur me 574 në 24 orët e fundit dhe arriti në 14.967. Presidenti Emmanuel Macron në fjalimin e tij drejtuar kombit deklaroi se ata nuk kanë qenë të përgatitur në mënyrë adekuate për epideminë dhe njoftoi se kufizimi i lirisë së lëvizjes, përveç të asaj të detyrueshme, është zgjatur deri më 11 maj. Macron njoftoi gjithashtu se kufijtë do të qëndrojnë të mbyllur për vendet jashtë vendeve evropiane deri në një urdhër të ri.

Anglia shënoi rritje me 717gjatë 24 orëve të fundit dhe numri i të vdekurve nga epidemia e Covid-19 arriti në 11.329. Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Shëndetësisë, numri i rasteve u rrit me 4 mijë e 342 dhe u arriti në 88 mijë e 621. Ministri i Punëve të Jashtme, Dominic Raab gjatë konferencës ditore për shtyp tha se epidemia ende nuk e ka arritur kulmin. Duke deklaruar se Bordi Këshillimor Shkencor do të takohet për të adresuar efektet e kufizimeve ekzistuese të karantinës, Raab tha: “Ne nuk planifikojmë të bëjmë ndonjë ndryshim në masat që janë aktualisht në fuqi”. Nga ana tjetër, në një deklaratë të bërë nga Kryeministria thuhet se Kryeministri Boris Johnson nuk po punojë dhe do të kthehet në punë vetëm me këshillën e mjekëve. Zëvendëskryeministri Michael Gove, i cili njoftoi se filloi të izolohet dy javë më parë, u pa duke bërë sport. Testi i bërë për vajzën e Gove ishte një çështje tjetër e kritikave. Sepse, vetëm ata që janë shtruar në spital janë testuar për Covid-19 në vend.

Ndërkaq viktimat e epidemisë dhe numri i rasteve vazhdojnë të rriten në vendet e Ballkanit.

Në Serbi, 85 njerëz humbën jetën, ndërsa numri i rasteve u rrit me 424 dhe arriti në 4 mijë e 54.

Mali i Zi regjistroi 3 raste të vdekjeve dhe numri i personave të infektuar me Covid-19 u rrit në 273.

Nga virusi, i cili vrau 23 persona në Shqipëri, janë infektuar në 467 njerëz.

Në Kroaci, ku humbën jetën 50 njerëz, numri i rasteve u rrit me 50 dhe arriti në 1 mijë e 650, ndërsa 400 persona u shëruan.

Numri i vdekjeve dhe rasteve të infektimit në disa vende të tjera të Ballkanit janë si më poshtë:

Sllovenia 55/1 mijë e 212, Rumania 318/6 mijë 633, Greqia 98/2 mijë 114, Bosnja dhe Hercegovina 39/1 mijë 30, Maqedonia e Veriut 38/854, Bullgaria 31/676, Kosova 8/362.

Në Kanada, ku humbën jetën 833 njerëz dhe numri i rasteve u rrit në 25.680, u njoftua se shumica e vdekjeve kanë ndodhur në qendrat e kujdesit për të moshuarit.

Humbja e jetës në Zelandën e Re u rrit në 9 dhe numri i rasteve të infektimit arriti në 1.366.

Në 24 orët e fundit, numri i personave që vdiqën në Brazil, vendin e Amerikës Jugore, u rrit me 105 persona dhe arriti në 1.328, dhe numri i personave të infektuar u rrit për 1.261 dhe arriti në 23 mijë 430.

Në territorin e Kinës, ku u shfaq epidemia e Covid-19, në 24 orët e kaluara janë regjistruar 89 raste të reja, ndërsa nuk është raportuar për humbje jete të lidhura me virusin. Që nga fillimi i epidemisë në vend, numri i personave të identifikuar në Covid-19 është rritur në 82.249.

Në Iran, humbja e jetëve shkaktuar nga koronavirusi ishte 4 mijë e 585 dhe numri i rasteve ishte 73 mijë e 303. Në kryeqytetin Teheran njerëzit u thirrën të përdorin biçikleta në situata të detyrueshme për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Humbja e jetës në Rusi u rrit me 22 dhe arriti në 170, ndërsa numri i rasteve u rrit me 2.774 dhe arriti në 21 mijë e 102. Thuhet se rritja e numrit të rasteve ishte rritja më e lartë ditore e regjistruar ndonjëherë.

Ndërkaq Presidenti i Bjellorusisë Aleksandr Lukashenko në lidhje me vdekjet në vendin e tij tha se “Ata kanë vdekur për shkak të një grup sëmundjesh kronike që kishin”, duke theksuar se vendi i tij nuk u prek nga lloji i ri i koronavirusit. Sipas deklaratës së bërë nga Ministria e Shëndetësisë, 3 persona të tjerë nga Covid-19 vdiqën ditëve të fundit në vend dhe numri i vdekjeve u rrit në 29. Sipas Ministrisë, ka rreth 3 mijë raste në vend.

Në Kazakistan, ku vdiqën 14 njerëz dhe 91 mijë njerëz vuajnë nga koronavirusi, 138 njerëz u shëruan. Një grua 82-vjeçare u lirua nga spitali pas trajtimit.

Izraeli shënoi 115 humbje të jetëve dhe qeveria shpalli një shtetrrethimi nga e marta në mbrëmje deri në të enjten në mëngjes, ndërsa ndaloi transportin ndërkombëtar si pjesë e luftimit të llojit të ri të koronavirusit.

Në Egjipt, 159 njerëz vdiqën për shkak të koronavirusit, ndërsa numri i rasteve arriti në 2 mijë e 65. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i ka bërë thirrje Egjiptit që të marrë “masa të rrepta” në tregjet dhe bizneset tregtare për të ulur turmën si pjesë e luftës kundër epidemisë.

Ndërsa 7 njerëz vdiqën në Bahrejn, numri i të infektuarve u rrit në 1.392. Këta shifra në Oman u regjistruan si 4/813.

Rastet e Covid-19 u rritën në 632 në Liban, 391 në Jordan dhe 26 në Libi.

Në Indi, ku 358 njerëz vdiqën dhe 10 mijë e 541 njerëz u zbuluan se kishin koronavirus, “izolimi” i aplikuar në të gjithë vendin u zgjat deri në 3 maj.

Në Singapor, ku humbën jetën 9 persona, numri i rasteve u rrit dje me 386 dhe arriti në 2 mijë e 918.

Në Indonezi, ku humbja e jetës u rrit në 399 dhe numri i rasteve në 4 mijë e 557, u shpall një fatkeqësi kombëtare. “Kufizimet e gjëra sociale” filluan të zbatohen në disa rajone dhe në kryeqytetin Xhakartë.