Berisha është për të ardhur keq.

Nga Ergys Mërtiri

 

Duke pare sesa qesharak eshte bere Berisha me akuzat, shpifjet dhe rrenat e perditshme, nje pyetje nuk mund te shmanget: Perse detyrohet burri te shpife e mashtroje ne kete moshe?
Eshte e kuptueshme qe kjo te ndodhe me dike ne fillim apo ne mes te karrieres, me dike qe eshte ne post e nuk pranon ta humbe, por cfare e detyron Berishen te pranoje te bjere deri ne kete nivel ne moshen qe ka, pasi i ka kaluar te gjitha postet e larta te ketij vendi?
Dy shpjegime ka kjo: Ose ai ka dicka te madhe per te humbur, ose i druhet nje kercenimi te madh.
Nese eshte e para, kjo do te thote se Berisha ka qene bashkekryetar i PD-se dhe jo nje opozitar antikonformist i dorehequr nga drejtimi, sic thote ai. Pra ai po humb bashkekryesine dhe prandaj po reagon ne kete menyre. Kjo do te thote se ne 8 vjet eshte luajtur nje teater i madh ku Berisha eshte kontrabanduar ne lidership, duke imponuar interesat e veta dhe duke penguar kryetarin ne detyre te krijoje aksionin e vet. Atehere ai eshte fajtori me i madh per gjendjen e opozites.
Nese eshte e dyta, do te thote se pas non gratas ekziston kercenimi i burgut me nje dosje amerikane qe mund ti kaloje SPAK-ut. Per kete arsye ai po kerkon te mbaje peng PD-ne per ta perdorur si helmete per koken e tij.
Ne te dyja rastet z.