Rikthim në vendin e krimit

Nga Nebil ÇIKA Dje dhjetëra ish-të përndjekur politikë përcollën për në banesën e fundit bashkëvuajtësin e tyre Lirak Bejko, që humbi jetën si pasojë e vetëflijimit në grevën e urisë që organizuan disa ish-të përndjekur pak…

PSE (S)E DUAM FISHTËN ?!

Nga Nebil ÇIKA Në 23 tetor është datëlindja e nje prej mendjeve me te ndritura të kombit shqiptar At. Gjergj Fishta . Prift , poet , shkrimtar , filozof e atdhetar si ai . Kombi shqiptar duhet te ketë qene me fat që pati për hise një…

Hiç , po Habilajt !!!

Nga Nebil Çika Ka një fjalë të urtë shqiptare: “hiç po Habili !“që lidhet me injorimin e situatave te renda nga persona te ndryshëm .Sipas saj një fshatar zbriti ne qytet dhe disa te njohur e pyeten çfarë po ndodhte nga fshati? Hiç gjë…