ORARI QË PESHON APO RËNDON

Nga. Prof. Dr. Luçiano Boçi * Vendimi i MASR për të ndryshuar orarin e shkollave në arsimin parauniversitar sipas formulës 3 lëndë në 6 orë, ngjan shumë i nxituar dhe mendjelehtë. Me jehonë marketingu për të shitur sa më shumë propagandë…

Robin Hudi shqiptar, Gjeneral Abaz Kupi

Nga Ahmet Hoti* Nuk ka gja ma te mire se sa me perkujtu e nderu jeten e bamat e Abaz Kupit ne keto dite vetingu neper te cilat po kalon rraca shqiptare, veting qe vjen si pasoje e ideologjise coroditese, luften ndaj se ciles, ai ia…

Delir apo budallallek me brire !?

Nga Kreshnik Çollaku Nuk ka argument me te mire ne favor te nacionalisteve ekstremiste maqedonas,sesa deklarata e sotme e kryemimistrit te Shqiperise. “Pa rilinjden ne Tirane nuk do te kishte gjuhe shqipe ne Shkup”...eshte totalisht nje…

Soros, një demagog i rrezikshëm i krahut të majtë

Nga “Il Giornale “ Falë 32 miliardë dollarësh të transferuar nga Shoqëria e Hapur, ai bëri disa gjëra të mira dhe ndoshta një numër të madh gjërash të këqija. Për të diskutuar në thellësi, nëse George Soros, 87 vjeç, qytetar…

KU KULLOT PANAJOT BARKA ?!

Nga Agim Shehu Në Shqipërinë tonë fatzezë e gati të panjeri siç i duhej sot, për Athinën zyrtare veprojnë katër linja antishqiptare në harmoni me njëra tjetrën, për shpërbërjen dhe rrëmbimin e Jugut të Shqipërisë (Vorio-Epir):…

DJALIT TIM TË DASHUR

Nga Sulejman Mehazi Kujdes, djali im i dashur, të lutem mos i besoni çdo kujt!, shumica e shokëve, miqve dhe njerëzve të sotëm postmodern nga goja nxjerrin fjalë të sheqerosura, ndërsa zemrat e tyre i kanë të helmosura. Pse…