Ata urrejtje – unë neveri !!!

Nga Nebil Çika Te hënën Kuvendi i Shqipërisë votoi alnëtarët e Bordit Drejtues te Institutit te Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit ne Shqipëri një prej kandidaturave te të cilit isha edhe unë si kandidat i të përndjekurve…

Pronaret dhe te Perndjekurit te paret!‎ ‎

Nga Oerd Bylykbashi * Parlamenti po miraton ligjin per banesat sociale. Rama, Veliaj e shpura e mjaftineve dhe persekutoreve te komunizmit ne parlament nuk kane harruar te fusin si perfitues personat nga komuniteti LGBT apo ata qe per 70…

1991/Mitingu enverist i Gjirokastrës

Nga Kastriot Dervishi Pas rrëzimit të shtatoreve të diktatorit në Tiranë, Korçë dhe Durrës, enveristët organizuan një takim në Gjirokastër. Gjithandej filluan përbetimet për figurën e Enver Hoxhës. Një duzinë telegramesh u…

SHPIRT I LIRË

Nga Visar Zhiti: Romani “Il pero fiorì a dicembre”, i shkrimtarit dhe mikut Shpend Sollaku Noé, i porsabotuar në Itali, mbërriti dhe tek ne, përtej oqeanit, në Washington, në shtëpinë tonë. Teksa na dha ngazëllimin…