Fëmijët e burgjeve komuniste

Nga Nebil Çika Një nga krimet me te renda te komunizmit shqiptar  është burgosja e paligjshme e fëmijëve te lindur ne burg nga nenat e burgosura politike apo të lindur më parë po që bënë burg bashke me nenat e tyre. Çfarë…

Fëmijëria jonë

Nga Ermira Xhomaqi Që atëherë e kam kuptuar që ne i përkisnim atyre fëmijëve me të cilët prindërit nuk mbanin "sekrete", nuk na largonin kur flisnin për politikë. Ata diskutonin dhe ne ishim aty pranë sobës së druve, me ndonjë libër në…

Pse (s)jam dakord me ambasadorin Lu !

Nga Nebil Çika Një deklarate e djeshme e ambasadorit amerikan në Tiranë Donald Lu , lidhur me krimin e organizuar në Shqipëri ka tronditur opinionin publik kombëtar dhe ka bërë xhiron e medieve te botës. Ne deklarate nuk ka…

FBI: Ende i paqartë motivi i sulmit në Las Vegas

Policia e Las Vegasit njoftoi se një 64 vjeçar qëlloi me armë mbi turmën në një koncert të muzikës country të dielën në mbrëmje. Sipas njoftimeve, janë vrarë të paktën 58 persona dhe mbi 515 të tjerë janë plagosur. Personi që shtiu vrau…

“RREZIKU ANGLO-AMERIKAN” NË MIRDITË.

Nga Zef Zefi Informacion urgjent: të Madhit tonë, udhëheqësit, frymëzuesit, organizatorit dhe arkitektit të Rilindjes Socialiste, shokut Edidysh. 1. Këto ditë forcat imperialiste dhe xhandari nderkombëtar i popujve, ka bërë një…