Xha Musto

Nga Nebil Çika Sot ne një bisedë me ca miq te mi mu kujtua një personazh shumi i respektuar i fëmijërisë sime Musto Lala ( ndjese paste ) apo xha Mustua siç e thërrisnim , një antikomunist i thekur dhe tepër origjinal .Ne Borsh, fshati…

Edhe qentë të burgosur

Nga Maksim  Rakipaj Nuk e gjeta Çapin kur mbërrita në kampin e përqëndrimit në Ballsh, por gjeta shumë kujtime për të. Të burgosurit flisnin për Çapin njësoj si të flisnin për një mik të tyre, por gjithnjë me dhimbje, a me një buzagaz të…

ÇERMENIKA NUK GENJEHET !

Nga Bujar Vreto Cermenikas dhe Cermenikase ju vlerat e patjetersueshme te historise mijera vjecare te ketyre trevave, qe me perpjekjet tuaja keni kapitalizuar me germa te arta, doket, zakonet, traditat dhe metodologjiin e funksionimit te…

Pse kruhesh … shoku kryeministër?

Nga Zef Zefi 1-Në një nga konferencat ekzibicioniste popullore, "gju më gju me popull" në Lezhë, para tre vjetësh,në ditët më të lumtura të krenarizmit të vet, kur kryerilindasi po "bënte shtet" thërret mirditasin; "Hajde këtu…

Problem nuk janë fake news, por fake society

Tom Wolfe dhe Gay Talese kundër shoqërisë histerike të rrjeteve sociale: çdo hollësi bëhet ngjarje epokale. “Nuk më duket se Facebook, Twitter apo blogosfera kanë pjellë shkrimtarë të paharrueshëm. Më vjen në mendje ajo që thoshte Marshall…

DITA E SHENJTORES NËNË TEREZA

Sapo doli nga shtypi libri "Il giorno di Santa Madre Teresa", botim i shtëpisë botuese të Vatikanit LEV (Libreria Editrice Vaticana), më prestigjozia e ndër më të njohurat në Itali. Autore është , Edlira Zhiti, që ideoi dhe mblodhi…

Antikomunizmi do bythë … !

Nga Edison Çelo Antikomunist eshte ai qe e lufton komunizmin dhe pjellen e tij. Nuk bie komunizmi me shperthime delirante dijetaresh! Nuk bie komunizmi duke mjaullitur, si macja kur bie era mish! Ne ‘44, antikomunistet humben terren,…

SHBA vendosin sanksione ndaj Rusisë

Administrata Trump po vendos sanskione të reja ndaj 19 rusëve, të cilët mendohet se kanë ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara. Mes tyre janë 13 rusë ndaj të cilëve është ngritur padi nga prokurori special, Robert…