Një ëndërr e përmbushur

Nga Albert AVDULI Marsi do ta quaja muajin që bekoi shqiptarët. Edhe pse me emrin e tij personifikohet Zoti i Luftës, ai paqen na pruri. Si “Mars” që është nuk na e bëri dhuratë, por mbasi na vuri në sprovën e përleshjes, nuk ngurroi…

Bolet që japin jetën për partinë !

Nga Edmond Hasani E takova sot ne mengjes ; me nje lopate te re ne krah prane nje furgoni ! Nga po shkon ? Po iki ne Tirane te mbjell nje peme , po ti nga po shkon ? Une e kam lene me nje mikeshe te vjeter te pi nje kafe ! Para…

VUAJTJE, DHIMBJE DHE LOT !

Nga Bujar Vreto* Miq te dashur, e kam te veshtire te shkruaj por jam i detyruar per gjendja e mjerueshme te pjeses derrmuese te popullesis ne Librazhd qe vetem thellohet dhe ska te ndalur. Une dhe Deputeti i zones z. Endri Hasa, pame…

Dita e kujtesës

Nga Kastriot Dervishi Nisur nga debati i fundit në lidhje me ditën e përkujtimit të martirëve të vrarë nga regjimi komunist, shpreh mendimet e mija të mëposhtmet. Partia Komuniste Shqiptare (pas vitit 1948 Partia e Punës e Shqipërisë)…