PROTESTA ESHTE OPOZITARIZMI I VERTETE…

Nga Av. Ndre Molla Meqenese, perveq mbeshtetesve te qeverise, qe kane gjithe te drejten te mos jene dakort me protesten e opozites, nje kategori tjeter, e cila duket ne qendrime alla sigurimse, po i meshojne tamtameve te frikes…

Protestojmë për vete , jo për Bashën !

Nga Nebil Çika Protesta e 27 janarit është një mundësi për shqiptarët e pa kënaqur nga qeverisja Rama për të protestuar ndaj saj, e në këtë mundësi të përndjekurit politikë të komunizmit kanë arsye më shumë se kushdo për të qënë atje.…

BISEDË MISTIKE ME BASTRI ÇAPRIQIN

Nga Sulejman Mehazi Lamtumirë e mirupafshim në botën e poezisë së mirëfilltë të përtejme, i nderuar Bastri! E ç'të duhet tani e tutje arti i kësaj bote të vogël e të pistë njerëzore. Letërsia madhështore, arti e estetika e vërtetë…

This is bullshit…

Nga Kreshnik Çollaku Rusia ka gjetur piken e dobet mes faktorit shqiptar,si gjahtari piken e dobet te gjahut,delirin dhe megallomanine e kryeministrit shqiptar. Ia stimulon perdite,deklarate pas deklarate. A besoni se nje diplomaci…

Përse protestoj !!!

Nga Edlira Zogu * Unë jam një shqiptare,që jam lindur,rritur,arsimuar në Shqipëri dhe që jetoj akoma në këtë vend,ku kam kontribuar dhe vazhdoj të kontriboj me ndershmëri e përkushtim, për një vend më të mirë,me standarte si…

Deshmi : Amaneti i vellait të Nanë Terezës

Nga Filip Guraziu Mbas viteve 90 te shekullit te kaluem, kam pas fatin qe te njihem me Z. Ludovik Deda ( bir i familjes antikomuniste te Dedejakupve, Shkoder, sot fatkeqesisht nuk jeton ma) i cili banonte ne Itali prej vitit 1944 dhe…

SINDROMET DOWN-e LETRARE

Sulejman Mehazi Na dalin do zëdhënës të letërsisë "elitarë" që na shesën gogla artistike në pazar, ama, kusesi për poezi e art, vetëm për shokët e tyre të artë, nuk bëzënë për ajkë spirituale, por për poezi baltosje rurale.…

Politika e jashtme e Shteteve të Bashkuara

Gjatë viteve të fundit, Shtetet e Bashkuara kanë përballuar sfida me shtrirje mjaft të madh për sa u përket raporteve me Korenë e Veriut, Kinën dhe Rusinë, përveçse në impenjimin e fortë për të mundur terrorizmin ndërkombëtar, por…