Atenatati ne Fier-15 të shtëna nga 2 persona qëlluan drejt “Audit”,Backa vdes në spital 

 

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në orën 20:40 në qytetin e Fierit, 15 të shtëna me armë kanë ‘terrorizuar’ ish zonën e një qendre tregtare, ku dy persona kanë qëlluar drejt mjetit tip “Audi” duke lënë të plagosur rëndë një person.

Bëhet fjalë për 57-vjeçarin Agim Baçka i cili posedonte një lokal dhe disa biznese te tjera në qytet.

Në zonën e quajtur “Rrethrrotullim i QTU_së”, bëhet me dije se nga një ‘Benz’ është qëlluar me kallashnikov dhe pistoletë ndaj Baçkës i cili pasi u dërgua në spital ka ndërruar jetë nga plagët e marra.

Pas atentatit ndaj biznesmenit në fshatin Daullas, policia e Fierit ka gjetur një makinë të shkrumbuar e cila dyshohet të jetë e autorëve të ngjarjes, të cilët sipas pistave të hetimit mund të jenë arratisur drejt Vlorës.

Mësohet se Agim Baçka identifikohej edhe si Demir Baçka.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë ndodhet në vendngjarje dhe po punon për identifikimin dhe kapjen e autorit/ve.

Njoftimi i Policisë:
Fier/Informacion paraprak
Sot rreth orës 20:40, në vendin e quajtur “Rrethrrotullim i QTU_së”, dyshohet se nga një automjet tip “Benz” është qëlluar me armë zjarri shtetasi D. B. 57 vjeç, i cili ishte brenda automjetit të tij tip “Audi” dhe si pasojë e plagëve të mara ka ndërruar jetë në spitalin e Fierit.

Menjëherë shërbimet e Komisariatit të Policisë Fier, Forca e Posacme “Shqiponja” dhe 2 grupe te FNSH kanë shkuar në vendngjarje dhe po krehin zonën për kapjen e autorit.
Ndërkohë janë ngritur disa pika kontrolli në hyrje dhe dalje të qytetit të Fierit.

Në fshatin Daullas është gjetur e djegur një makinë tip “Benz” e cila dyshohet se është e autorëve të ngjarjes.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë ndodhet në vendngjarje dhe po punon për identifikimin dhe kapjen e autorit/ve.