Angela Merkel refuzon titullin e presidentes së nderit të CDU-së

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar postin e presidentes së nderit të Unionit Demokristian (CDU). Po ashtu ajo ka refuzuar një ftesë darkë të presidentit të mundshëm të ardhshëm të CDU-së, Friedrich Merz. Merz do të zgjidhet president i partisë në konventën e partisë gjatë ditës së nesërme të CDU-së.

“Ish-kancelarja ka arritur në përfundimin se titulli i presidentit nderi të partisë nuk është më në frymën e kohës”, tha për RTL Armin Laschet, ende president i CDU-së. Presidenti i fundit i nderit i CDU-së, Helmut Kohl, dha dorëheqjen nga kjo detyrë pas skandalit për donacionet partiake.

Kjo do të thotë se CDU nuk dëshiron më të emërojë kryetarë nderi në të ardhmen. Trauma nga rikthimi i presidencës së nderit të ish-kancelarit të ndjerë Helmut Kohl është padyshim shumë e thellë. Është një traditë nga e kaluara që nuk ekziston më në nivel federal,” tha Laschet.

Sakaq, gazeta gjermane Spiegel shkruan se Merz ftoi për darkë ish-presidentët e CDU-së pas zgjedhjes së tij si president i partisë, i cili thuhet se është i sigurt pasi baza i dha një avantazh në zgjedhjet e brendshme të dhjetorit.

Merz, i cili njihet si përfaqësues i krahut tradicional e konservator të partisë, donte të përmirësonte marrëdhëniet tradicionalisht të këqija me Angela Merkelin dhe krahun liberal të partisë. Ftesa për darkë u refuzua edhe nga Annegret Kramp-Karrenbauer, e cila mori drejtimin e CDU nga Angela Merkel në vitin 2018.