Monthly Archives

March 2020

Kriza e Coronës sfidë për demokracinë Pandemia e Coronës nuk rrezikon vetëm shëndetin. Një gjendje e vazhdueshme në krizë mund të ndryshojë shoqërinë e hapur. Në gjendjen e jashtëzakonshme vendosen edhe piketat për botën pas virusit…

Shtohen sërish numrat e të prekurve me COVID-19

Autoritetet shëndetësore njoftuan sot edhe për 15 raste të reja me COVID-19 nga 111 persona të dyshuar, që u testuan në 24 orët e fundit. Deri tani janë zbuluar 212 raste me qytetarë të prekur nga 1436 raste të dyshuara, ndërsa…

Shkup: Edhe 2 persona vdesin me koronavirus

Edhe dy pacientë të shtruar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup kanë vdekur nga koronavirusi, duke e çuar në 6 numrin e viktimave. Njëri pacient ishte 31 vjeçar, në gjendje të rëndë, që mbahej me respirator. I…

Qyteti pa gjyshër !

Nga Albert Avduli "Benvenuti a Bergamo, la città senza nonni". Mirë se vini në Bergamo, qyteti pa gjyshër ! Nuk jam unë autor i këtij "urimi" plot dhimbje. Po i referohem duke ndalur te thelbi. Qyteti pa gjyshër. Çfarë shkretie. . .…

POETI QË I KËNDOI LIRISË

Nga Av. Xhafer Sadiku Zisi Vangjeli, intelektuali me 2 universitete dhe 9 gjuhë të huaja, me shtetësi amerikane, la Amerikën dhe Francën me dëshirën e mirë për të dhënë dituritë e tij në Atdhe. Por sunduesit e atdheut e degdisen në…

5 viktima të koronavirusit në 48 orët e fundit

Në Shqipëri që prej mbremjes të së enjtes deri mesditën e sotme janë rregjistruar 5 viktima të koronavirusit, duke e çuar në 10 numrin e atyre që kanë humbur jetën. Rasti më i fundit, është ai i “një 67-vjeçari me inicialet Ll.…