Monthly Archives

June 2018

Refugjatët – skenarë udhëkryqi e destabilizimi

Enver Bytyçi Në vitin 2005 Bashkimi Europian hapi negociatat për pranimin e Turqisë në union. Pak ditë para marrjes së vendimit kryeministri i atëhershëm turk, Rexhep Taip Erdogan, udhëtoi në Paris, Berlin e Londër, me qëllim që të hapë…

Solzhenicini në shqip

Nga Kujtim Morina * Solzhenicini është botuar në shqip që në fillim të viteve 90. Më përpara as mund të mendohej sepse edhe në Rusi ose Bashkimin Sovjetik, ai është botuar vetëm në vitin 1989. Fillimisht Shtëpia Botuese “Buzuku” ka…

Ta varësh natën e ta qash ditën !!!

Nga Nebil Çika * Kjo është cilësia kryesore e komunistëve shqiptarë ne atë dhe ne ketë kohë . Kjo ishte ndjesi ime e pare kur një mik me postoi një shkrim te ish kancelarit te gjykatës se Kukësit ne kohën e varjes se Havzi Nelës , një…

Bumerang

Nga Prof. Asc. Dr.  Enver Bytyçi 1. - Ti je për për postin e ministrit të Brendshëm. E kam menduar gjatë. Askush më mirë se ti nuk mund t’i përgjigjet disa kushteve:- Së pari, plotësimit të interesave tona për pasuri e para, më…

HAVZI NELAJ SI NJË DASHURI TRAGJIKE

Nga Visar Zhiti Poeti martir, Havzi Nelaj, erdhi sërisht në qytetin e Lindjes, tani në bronz, besnik i vetes dhe i të gjithëve ne. Me një rezëllim të mynxyrshëm si të fitimtarëve moralë, që kanë gjithçka, edhe jetën. Bustin e…

E ZURI, SE ZURI VEZA

nga Zef Zefi Sançua i Bashkisë sapo nxori në tv barkun e të shoqes ku veza e saj sipas gjasave kishte marrë gjel, nuk pati kohë t'u gëzohej komplimentave, por mori komandë nga Don-i nisej të shtronte aktorët. …

Turp dhe faqen e zezë paçi 

Nga Adriatik Riza Dosti Jo vetem une, jo vetem tifozet e dashamiresit e shumte te KF Tirana jo vetem familja e te ndjerit Perikli Dhales, jo vetem miqte, te afermit, te njohurit e dashamiresit e tij te shumte ..por edhe i gjithe…