Monthly Archives

January 2018

Kotzias nxjerr zbuluar Ramen e Bushtin : Çështja çame nuk ekziston, nuk e diskutojmë me palën shqiptare Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias ka deklaruar se çështja çame nuk është pjesë e diskutimeve në negociatat me palën shqiptare,…

Detroit, simpozium për Skenderbeun

VOA Diaspora shqiptare e Amerikës përkujtoi dje 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut me një simpozium në zonën e Detroitit të shtetit Miçigan. Kjo ngjarje mblodhi studiues nga SHBA, Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe nga arbëreshët e…

Rezistenca  e  Lulzim Bashës 

Nga Qamil Gjyrezi Metingu opozitar i datës 27. Janar. 2018 ishte në parametrat e një aktiviteti politik shumë dimensional, demokratik dhe shumë bashkëkohorë. P.D. dhe opozita filluan dje një rrugë të re, që tashmë ka një…

Arrestohet kreu i opozitës ruse, Aleksei Navalny

Policia në Moskë ka arrestuar kreun e opozitës Aleksei Navalny në një tubim të thirrur prej tij për të protestuar ndaj zgjedhjeve presidenciale të Rusisë në mars. Navalny shkroi në Twetter "Më kanë arrestuar", dhe u kërkoi mbështetësve…

Nebil Çika : Rama ka instaluar dikaturen

Protestës e opozitës e kane mbështetur edhe ish-të përndjekurit politikë. Kryetari i shoqatës antikomuniste së të përndjekurve politikë, Nebil Çika i cili e mori fjalën i pari pas hapjes nga kreu i grupit parlamentar te PD Edmond…

LU DI SHQIP,POR NUK NJEH SHQIPTARËT.

Nga Agim Xhafka U bë zakon nën rregjimin e Ramës që sa herë bën opozita protestë ambasadori Lu kërkon nga amerikanët mos afrohen tek sheshi ku grumbullohen njerëzit. Duke nënkuptuar se diç e keqe do ndodhë atje. Ky paralajmërim merret…