EDITORIAL

POLITIKE

OPINION

VENDI

Hiqen tabelat në greqisht në Bashkinë e Finiqit

Policia heq tabelat në greqisht në Bashkinë e Finiqit në jug të vendit. Punonjës të ARRSH të ndihmuar edhe nga forcat e rendit kanë larguar tabelat me mbishkrime greqisht dhe shqip. Greqishtja ishte vendosur si gjuhë e parë, ndërsa…

Grabitja  në Rinas, ja cfare ndodhi

Është zbardhur e plotë e gjithë dinamika e ngjarjes së rëndë të ndodhur sot në Rinas kur u grabit një sasi e konsiderueshme parash  që po transportoheshin me linjës Austrian Arlines drejt Vienës. Sipas burimeve të Syri,net, avioni do të…
Një dhunë e paprecedentë është përdorur so nga policia për të nxjerrë nga shtëpite e tyre banorët e Bregut të Lumit. Ata kanë ditë që kundërshtojn prishjen e banesave pa marrë komoënsimin e caktuar për banesat e tyre. Në rezistencën me policinë ka pasur edhe disa të lënduar. Policia ka arritur…
Read More...

RAJONI

Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor. Një humbje shok për SYRIZA: Në zgjedhjet për Parlamentin e BE partia e majtë e Aleksis Cipras merr vetëm 23,8 përqind…
Read More...

Mijëra protestuan kundër presidentit të Serbisë Mijëra veta parakaluan rrugëve qendrore të Beogradit të ngrirë nga të ftohtët, për të protestuar kundër presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe Partisë së tij Përparimtare, dukë…

Gruevski u arratis përmes Shqipërisë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski rezulton të jetë larguar nga Maqedonia përmes Shqipërisë. Policia shqiptare tha të enjten, se ai është larguar nga territori shqiptar, të dielën në mbrëmje, më 11 nëntor, përmes pikës…

Protesta në Athinë për emrin e Maqedonisë

Dhjetëra mijëra demonstrues marshuan të dielën në Athinë për të protestuar ndaj një kompromisi të mundshëm mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin. Policia vlerësoi se rreth 140,000 njerëz morën pjesë në tubim ndërsa organizatorët e marshit…

BOTA

Po tani? Ngjarjet te SPD dhe pasojat

Kay-Alexander Scholz .DW Dorëheqja e Andrea Nahlesit si kryetare i SPD-së e tronditi politikën gjermane. Zgjedhje të reja, ndryshim i koalicionit, qeveri pakice - si do të ecë puna më tej? Skenarët e mundshëm për të ardhmen dhe…

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo po vazhdon turneun në Evropë. Sot ai ndodhet në Zvicër, ku po merr pjesë në takimin e 67-të të Bilderbergut, një forum vjetor mjaft sekret, jo vetëm lidhur me diskutimet specifike, por…
Nga Auron Dodi ,dw Fragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe Francës për postet kryesore në Evropë. "Luftë për pushtet në Evropë", "Duel midis Merkelit dhe Macronit…
Read More...

Facebook bllokon profilet e mbështetësve të Salvini

Gjiganti me qëndrim të hapur të ekstremit të majtë, kontrollues i mediave sociale Facebook ka bllokuar 23 profile të populistëve italianë që kanë secili nga më shumë se 2.5 milionë ndjekës. Vendimi i bllokimit të këtyre profileve ka lidhje…

SPORT

Lamtumira e parakoheshme e Ilir Luarasit…

Nga Adriattik R.Dosti Edhe pse kam disa ore qe e kam mesuar lajmin e dhimbshem e trondites qe zemra jote paska pushuar se rrahuri...ende me kokfortesi nuk dua ta besoj dhe kam shume aresye per te mos ta besuar ..qe ti.....pikerisht ti,…
.Nga Adriatik R. Dosti Nje Shqiperi fantastike ne pjesen e pare dhe e vendosur perfekt taktikisht e gati- gati me tre sulmues ...dhe nje skuader stoike deri ne fund te takimit ku per gati 1 ore ka luajtur me 10 lojtare... e ka shtangur Turqine e trajnerit te famshem rumun Lucesku..madje…
Read More...

Lopetegui: Shqipëria, një ekip me talente

Ndoshta është treguar pak diplomat, por trajneri i Spanjës, Julien Lopetegui ka befasuar jo pak në një intervistë të fundit të dhënë për “Radio Marca”, teksa ka folur për ndeshjen e radhës kundër Shipërisë më 6 tetor. “Ata arritën që të…

ART KULTURE

Nga Filip Guraziu DERI KUR NË TRANZICION ? Po,... tranzicioni" neokomunist, kurrë nuk denoi krimin enverist, kurrë s'qe, pro 'kujtesës historike', për zbardhjen e ngjarjeve tragjike, që përdhunuen Shqipnin etnike Politika antikombëtare populiste, ishte vetem poltrona…
Read More...

STATUJA PARA BURGUT Poezi nga Prof.Isuf Luzaj

STATUJA PARA BURGUT Portës së burgut ngeli nëna. Statujë e ngrirë, trastat pranë Mbi gjemb të telit ngeli hëna, E varur ndrit si një shandan Pranë burgut nëna nëpër borë. Të birin pret në takim. Dy trasta fshati mbanë në dorë,…
Nga Doc. Odise Çaçi Analizë e librit studimor“Rrugëtimi Filozofik i Prof.Dr. Isuf Luzajt” i të mirënjohurës ‘Mjeshtres së Madhe”, VilhelmeVrana Haxhiraj -Analizë- Odise Çaçi ,Pedagog, Univ. “I.Qemali”,Vlorë Në një Simpozium Ndërkombëtar, të organizuar në Vlorë, një zonjë nga mesi i sallës…
Read More...

Mos jeto me gënjeshtra

Nga Aleksander Solzhenicin Eseja e Aleksander Solzhenicin “Mos jeto me gënjeshtra” u botua së pari në “Washington Post” më 18 shkurt 1974. Ajo është mbase gjëja e fundit që ai shkroi në mëmëdhe përpara kolapsit të Bashkimit Sovjetik dhe…

“Dëshirë” poezi  nga Murat Toptani

DËSHIRË nga Murat Toptani I Sa past dielli zjarm e dritë, Sa herë perëndoftë e gdhiftë ditë, Sa ndërroftë koha dimën e verë, Çelin lule të bukra me erë, Sa biftë bari e çel gjeth e fletë, Sa rrjethshin lumnat, sa past…

DOSSIER

Euro? Një ide e pakuptimtë

Ashoka Mody, Profesor i Ekonomisë në Princeton University dhe ish drejtues pranë Fondit Monëtar Ndërkombëtar, konfirmon atë që ekonomistët dinë, por që shtypi shpesh e mohon: qysh nga fillimi euro ka qenë një ide shumë e keqe si ekonomike,…

Sa vlen një pashaportë

Lëvizja lirisht në të gjithë botën është një privilegj për kë jeton në Perëndim apo që ka para për të blerë shtetësinë e një vendi tjetër. Barrierat ndaj lëvizjes globale janë një prej padrejtësive të sotme. Shumë vite më parë, në…
SPD-ja është në krizë identiteti. Në zgjedhjet europiane rrezikon të paguajë për kontradiktat e brendshme të saj dhe për të rrëshqitur në parëndësishmëri Një të dielë pasdite Stephan Weil merr një kërkesë për ndihmë. Guvernatori i Landit të Saksonisë së Poshtme, një prej bastioneve të fundit të…
Read More...

Si e njoha Xhafer Devën e Fan Nolin?*

Një mbrëmje tetori të vitit 1947, babës tim Hamitit si asnjëherë më parë i ishte shprishur fytyra. I tha nanës që me shpejtësi të na vishte me rroba të trasha. Ishte shenjë se do marrim udhë të gjatë. Ku do të shkonim, nuk dinte…
Pas arritjes së objektivave të mëdha të modernizimit ekonomik, tani Kina synon që të plazmojë një rend të ri botëror që e shikon si protagoniste. Vizioni i Xi është i formuar nga prioritete të organizuar në rrathë koncentrike: në qendër, partia dhe vetëruajtja e saj; përreth, ruajtja e interesave…
Read More...

S'KENI PARE GJE AKOMA

IKU LU ja ME GJITHE LESH

Nga Robert Haxhi ------------------------------------------ Iku Lu ja iku Lu ja Moj e mjera Shqiperi Mendje lart e zemer trimi Leshatori si ai ------------------------------------------ Iku Lu ja po cte gjeti O moj Shqiperiz e…
Nga Agim Xhafka Nga që 10% e njerëzve janë LGBT po shoh në pallatin tim se cilet janë këta. Ne bëhemi 23 banorë gjithsej,pra 2,3 njerëz qenkemi ashtu. Dhe ia nisa numérimit. Xha Llazi jo,se me moshën që ka ec e zbuloje ç’është,vajti 87 vjeç. E shoqja nuk duket lezbike se veç sherre bën…
Read More...

 Enveristi ! 

Dikur nga viti 2002, bashke me mikun tim te ndjerë,  artistin dhe gazetarin e shquar Veli Rada , po udhëtonim  një mbrëmje me autobus urban nga Varri i Bamit  për ne qendër . Ishte disi vone rreth orës 21 dhe  autobusi kishte …

DOSSIER