Bujar Vreto : Antibashistët në PD ?! Basha të kuptojë se ç’kemi hequr ne drejtuesit e degëve nga konet e tyre në bazë,qe nga viti 2014

Bujar Vreto : Antibashistët në PD ?! Basha të kuptojë se ç’kemi hequr ne drejtuesit e degëve nga konet e tyre në bazë,qe nga viti 2014

Intervistë e kreut te PD- Librazhd Bujar Vreto -Zoti Vreto, si është situata politike në Librazhd ? Ne emrin tim dhe te deges PD Librazhd, ju falenderoj qe me mundesuat kete interviste per te shprehur mendimet e mia lidhur me situaten politike ne rrethin e Librazhdit, dua te theksoj se jeni nder te paktet gazetare […]

Basha: PD, projektligj për dekomunistizimin me Konrad Adenauer dhe të përndjekurit politikë

Basha: PD, projektligj për dekomunistizimin me Konrad Adenauer dhe të përndjekurit politikë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me drejtorin e Fondacionit Konrad Adenauer në Shqipëri, z.Walter Gloss. Takimi ,ku mori pjese edhe kryetari i Shoqatës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Nebil Çika , kishte si qëllim bashkëpunimin dhe ekspertizën gjermane në hartimin e ligjit për ndalimin e simboleve të komunizmit, […]

Antikomunistët përkujtojnë nacionalistët e rënë në betejën Gërhotit

Antikomunistët përkujtojnë nacionalistët e rënë në betejën Gërhotit

Sot mbushen plot 74 vjet kur forcat nacionaliste në Gjirokastër me në krye komandantin Hysni Lepenica, ranë në përpjekje me pushtuesit italianë. Për të nderuar veprën e tyre, sot është organizuar një ceremoni modeste përkujtimore, në vendin ku është zhvilluar kjo betejë në Gërhot, aty ku shtrihej garnizoni armik italian. Në këtë ceremoni kanë marrë […]

VUAJTJET NUK PESHOHEN, ATO I VUAN SHPIRTI

VUAJTJET NUK PESHOHEN, ATO I VUAN SHPIRTI

Nga Av. Xhafer Sadiku Shkas për këto radhë u bë komenti i një ish të përndjekuri, pas një shkrimi të djeshëm. Personi në fjalë më pyeste “… në emër të kujt flisni?… Ju që shkruani a jeni të përndjekur… apo vetëm na bëni profesorin…” Disa që më njohin që nga fëmijëria më kërkojnë të shkruaj […]

Perversiteti intelektual i Kadaresë !

Perversiteti intelektual i Kadaresë !

Nga Indrit Vokshi Po nigjoja Ismail Kadare në një intervistë ku thoshte “marrëveshjet e fshehta turko-serbe për shpërnguljen e shqiptarëve..”. Nuk e di se me çfarë përgjegjësie një njeri që e mban veten intelektual, arrin ta thotë ketë! (Përtej çdo bindjeje, pse përhapin injorancë?) 1. Marrëveshjet nuk janë të fshehta. Eshtë mbledhur Konferenca e Lozanës […]

Jo diktaturës ! Antikomunistët tubim – proteste në ditën hapjes së Kovendit

Jo diktaturës ! Antikomunistët tubim – proteste në ditën hapjes së Kovendit

Tirrje ! Shoqata Antikomuniste e te Përndjekurve Politikë të Shqipërisë organizon ditën e hapjes se Legjislaturës se re te Kuvendit te Shqipërisë një tubim proteste kundër rikthimit ne krye te Kuvendit te Shqipërisë dhe te qeverise shqiptare ish drejtuesve te larte te diktaturës komuniste dhe pinjollëve te tyre gjenetike e politike si dhe pjesëtareve te […]

Udhëzues për të njohur serbët përpara se të bisedosh me ta

Udhëzues për të njohur serbët përpara se të bisedosh me ta

Nga Pjetër Arbnori Mënyra si të futen shkjetë (serbët) në shtëpi është e veçantë. Ata s’bëjnë kurrë luftëra të mëdha, veç të vogla. Të madhen e bëjnë kur e dijnë se të kanë mirë përfund. Kur s’mund të të thyejnë futen si bujq, shërbyes, sklevvër. Vetëm sa të fusin kokën. Por në atë çast kur […]

ZHGËNJIM

ZHGËNJIM

Nga Klodi Stralla Refleksione në Ditën botërore të viktimave të komunizmit & nazizmit. Vite më parë, në biseda gojore me babain, për Shqipërinë e viteve të para të pasluftës, që historiografia jonë parapëlqen t’a quajë “pas çlirimit”, më thoshte shpesh që intelektualet e asaj kohe, me kulturë pendimore, nuk besonin se Perëndimi demokratik do t’i […]

AKADEMIK DACI TELLALL I PARTIVE-BANDA

AKADEMIK DACI TELLALL I PARTIVE-BANDA

  Nga IDRIZ ZEQIRAJ “Komandantët” korba, duke u thirrur në luftën e pa bërë, të mbështetur nga frengu Kouchner, dhe të tjerë që e pasuan atë, në marrëveshje me Francën dhe Serbinë, në revanshin e tyre kriminal, asfiksuan popullin e terrorizuar të Kosovës. Ishte kjo periudhë errëtake, që nxori në skenë Akademik Nexhat Dacin, i […]

SI DUHEN TRAJTUAR ‘ HERONJT E IDEOLOGJISË SË DIKTATURËS KOMUNISTE’ SOT NË DEMOKRACI ?

SI DUHEN TRAJTUAR ‘ HERONJT E IDEOLOGJISË SË DIKTATURËS KOMUNISTE’ SOT NË DEMOKRACI ?

Nga Filip Guraziu Demokracia e brishtëshqiptare, fatkeqësisht me kalimin e kohës vazhdon të bëhet edhe më e brishtë, kjo përshumë arësye, por njëra nga kryesoret që më rezulton sot pas 25 viteve të vetëshëmbjes së komunizmit, është‘ mosndërgjegjësimi dhe mosvëmendja serioze e klasës politike ndaj edukimit të brezit të ri’ . Informacioni që merr brezi […]

1 2 3 5