Sqarim

Sqarim

Ne shkrimin tim : Busti i Havzi Nelës: Trokitja ime ne portën e gabuar kam bere një gabim teknik qe e saktësova sot : Telefonatë nga Italia me ndërmjetësimin mikut tim Arif Rexhmataj kryetar i PD Kukës për financimin e bustit te Nelës ma ka bërë Bahri Hoxha (xhaxhai i Flamur Hoxhës) i cili ka […]

ISMET TOTO – (PROGONATI)

ISMET TOTO – (PROGONATI)

Nga Agim Shehu Një figurë e shquar me vlera të veçanta si filozof, studjues, përkthyes e publicist që do ta kishte zili çdo vënd, aq më tepër një fshat a krahinë, i lënë gati në heshtje ! E çudiçme dhe e dhimbëshme. Ndoshta, vëndlindja e tij ka aq bëma luftrash e herojsh të çdo kohe […]

Angjela Merkel në prag të mandatit të saj të katërt.

Angjela Merkel në prag të mandatit të saj të katërt.

Prof. As. Dr. Enver Bytyçi Më 9 shtator Angjela Merkel dhe kandidati i SPD-së, Martin Schulz, u përballën në një debat televiziv. Mediat nuk e klasifikuan si të tillë, por shkruan se ky ballafaqim ishte thjesht një bisedë midis dy kandidatëve për kancelar të RF të Gjermanisë. Një fushatë elektorale e qetë, pa asnjë ekses […]

MOS RREJ DRITAN HILA…

MOS RREJ DRITAN HILA…

Nga Ilir Seci Si e qesin kryet fill…shembja e kulles se Prek Calit i bani me fole Dritan Hilat e partisë qe permenden “36 partizanet e vramë” ne beteje nga forcat malesore te primé nga kreshniku Kelmendas. Para se me permende ata te “36 partizanet” e vramë Dritan Hila ban mire me e i lane […]

Pse e sulmuan me buldozjer Prek Calin e vdekun ???

Pse e sulmuan me buldozjer Prek Calin e vdekun ???

Nga Dr. Gjok Vuksani Komunistet shqipetar pas marrjes se pushtetit me dhune mbi bazen e nje metodologjie Jugosllave vrane , burgosen dhe interrnuan shume patriot shqipetar. Vecanerisht represioni me i ashper ishte ne dy treva etnikisht te pastra Malsi e Madhe dhe Mirdite. Komunistet vrane patriotet Prek Cali , Dede Coku , Fran Miri e […]

Antikomunistët : Ajo që po ndodh sot me të vdekurit , nesër do të ndodhë me të gjallët

Antikomunistët : Ajo që po ndodh sot me të vdekurit , nesër do të ndodhë me të gjallët

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë te Shqipërisë Deklarate për shtyp Ne te Përndjekurit Politikë Antikomunistë te Shqipërisë jemi shumë te fyer e te indinjuar nga prishja e kullës se një prej figurave me te shquara atdhetare e antikomuniste te Shqipërisë Prek Cali ne Vermosh te Malësisë se Madhe nga qeveria neokomuniste e Edi Ramës. […]

Kur kthen ne pushet pinjollet dhe xhelatet e komunizmit ,te tremb kujtimi i antikoministeve

Kur kthen ne pushet pinjollet dhe xhelatet e komunizmit ,te tremb kujtimi i antikoministeve

  Nga Lulzim Basha Fadromat ne kullen e Prek Calit goditen sot simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. Ato mure ne kullen e Caleve u ndertuan fale donacioneve te shqiptareve patriote te Amerikes. Qeveria duhej ta legalizonte restaurimin per ate cka Kulla e Prek Calit perfaqeson per Kelmendin, Malesine […]

KOT E KENI DREQËR, BIJA E BIJË TË DJAJVE

KOT E KENI DREQËR, BIJA E BIJË TË DJAJVE

Nga Sulejman Mehazi Edhe halli i disa gazetarëve, opinionistëve, politikanëve sqepkojrila, naivëve mendjelehtë, butakëve inatçorë shqiptarë nga Shqipëria e Kosova, na shesin e na japin mendtë me rërë se kah t’ia mbajnë e kah t’shkojnë shqiptarët, n’perëndim a n’lindje. Leshat e dredhur të nënave të tyre mendojnë se populli, shqipja e Shqipëria jonë është kurvë […]

Me ujku, ujku u lodhën demokratët..

Me ujku, ujku u lodhën demokratët..

Nga Shkëlqim Selmani Në se e duam vërtet PD duhet folur hapur dhe me guxim. Shumica e demokratëve, simpatizantëve dhe militantëve të Partisë Demokratike kanë rënë në zhgënjim dhe mosbesim të thellë ndaj lidershipit aktual të partisë. Sa më shpejt dhe sa më thellë ta kuptojnë këtë gjendje reale Lulëzim Basha, Sali Berisha etj, aq […]

1 2 3 31