Turqia, një vit pas tentativës për grusht shteti

Turqia, një vit pas tentativës për grusht shteti

Nesër mbushet një vit që nga tentativa e dështuar për grusht shteti ndaj qeverisë së Presidentit të Turqisë, Recep Taip Erdogan. Spastrimet që pasuan, rezultuan në pushimin nga puna të rreth 100 mijë punonjësve qeveritarë dhe 40 mijë vetë u arrestuan. Në prill, udhëheqësi autoritar turk konsolidoi edhe më tej kontrollin mbi pushtetin përmes një […]

Bankat greke në krizë

Bankat greke në krizë

Në Greqi po bien dukshëm depozitat bankare – vetëm në shkurt nga vendi në krizë janë larguar rreth 750 milionë euro. Ekspertët thonë se aktualisht kemi ashpërsimin më të madh të kontrolleve financiare. Griechenland Geldautomat außer Betrieb (Getty Images/AFP/S. Mitrolidis) Lartësia e depozitave bankare në Greqi paraqet një indikator të rëndësishëm të gjendjes ekonomike dhe […]

Analistët: Rusia ka një plan për te destabilizuar Ballkanin

Analistët: Rusia ka një plan për te destabilizuar Ballkanin

  Ndërsa pjesa më e madhe e vëmendjes së botës është tek politika e Rusisë ndaj vendeve baltike në verilindje të Evropës, disa ekspertë thonë se ndikimi në rritje i Rusisë në Ballkan përbën një rrezik më të madh ndaj interesave perëndimore në këtë rajon. Ata thonë se synimi i Moskës është që të godasë […]

Gjenerata e re e terroristëve në Greqi

Gjenerata e re e terroristëve në Greqi

Nga Jannis Papadimitriou Alarm terrori në Athinë: në një qendër postare janë gjetur tetë paketa me ekpsloziv. Ato janë dërguar në adresat e shefit të Eurogrupit Jeroen Dijsselbloem, drejtorit të ESM Klaus Regling dhe institucionet financiare. Ekspertët e sigurisë në policinë greke i kanë gjetur këto paketa të hënën në mbrëmje (20.03) dhe i kanë […]

Kush do influencë dhe si e bën këtë në Ballkan

Kush do influencë dhe si e bën këtë në Ballkan

Në një analizë të agjencisë gjermane të lajmeve, dpa drejtohet vëmendja tek aktorët që duan të kenë influencë në Ballkan. Bashkimi Europian dhe integrimi euro-atlantik për shumë vetë në rajon përbën bazën e shpresës për një të ardhme më të mirë në Europë. BE mbetet investitorja më e fuqishme e rajonit, megjithë krizën aktuale. Në […]

Hahn: BE-ja ose do të eksportojë stabilitet ose do të importojë destabiliteti nga Bllakni

Hahn: BE-ja ose do të eksportojë stabilitet ose do të importojë destabiliteti nga Bllakni

Tregu i përbashkët ofron një kontribut për paqëtimin dhe stabilizimin duke përgatitur paralelisht edhe integrimin europian. Deutsche Welle: Në një kohë që në Ballkan ka probleme në proceset e zhvillimit demokratik dhe ekonomi, shfaqen tani edhe tensione ndërshtetërore apo ndëretnike. Në takimin e gjashtë krerëve ballkanikë në Sarajevë ju propozoni krijimin e një tregu të […]

Maqedoni – SHBA thirrje Ivanov: Lejo formimin e qeverisë

Maqedoni – SHBA thirrje Ivanov: Lejo formimin e qeverisë

Një ditë pasi Presidenti i Maqedonisë i kërkoi ndërkombëtarëve që të ndërhyjnë për zgjidhjen e krizës, ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për çështjet e Europës dhe Euroazisë, Hojt Barjan Ji, ka delaruar se kreu i shtetit duhet të lejojë formimin e qeverisë nga deputetet dhe partitë që e kanë provuar se janë të afta t’a […]

VMRO-DPMNE përsërit mbështetjen nëse LSDM heq dorë nga shqipja

VMRO-DPMNE përsërit mbështetjen nëse LSDM heq dorë nga shqipja

Pas vendimit të partisë së Ali Ahmetit për të qenë pjesë e qeverisë së ardhshme, ka ardhur menjëherë një reagim zyrtar nga VMRO-DPMNE. “Zgjedhjet e dhjetorit qytetarët nuk votuan për platformën nga Tirana. Kjo platformë apo çdo platformë tjetër e hartuar në një vend të huaj nuk mund dhe nuk duhet të bëhet kusht për […]

Kriza në Greqi shtyhet për më vonë

Kriza në Greqi shtyhet për më vonë

Më në fund kemi lëvizje në programin grek të shpëtimit të ekonomisë: kontrollorët e donatorëve kthehen ditët e ardhshme në Athinë. Kurse grekët duhet të jenë të gatshëm për masa të tjera kursimi. Sipas medieve greke, ekspertët e institucioneve kreditore mund të kthehen që javën e ardhshme në Athinë, për t’i vënë nën lupë përpjekjet […]

73% e serbëve nuk do të luftonin për Kosovën

73% e serbëve nuk do të luftonin për Kosovën

Qendra për Politikën e Sigurisë në Beograd ka bërë një studim ku rezulton se 73% e serbëve nuk do të shkonin në luftë në Kosovë. Çfarë thonë të tjerët? Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq deklaroi në pyetjen e drejtuar nga Deutsche Welle, në prag të takimeve të fundit mes delegacioneve më të larta të Serbisë […]