Ta lexosh Al Bagdadin për të fituar betejën me ISIS

Ta lexosh Al Bagdadin për të fituar betejën me ISIS

Nga Andreu Claret – “El Periodico”, Barcelonë “Nuk ka jetë pa xhihad dhe nuk ka xhihad pa hixhret(shpërngulje)”, shkruante Al Bagdadi në numrin e tretë të “Dabiq”, që botohej nga ISIS-i. Ishte gusht 2014, tre vite përpara atentatit që ka shkaktuar viktima dhe pezmatim në Rambla të Barcelonës. Gjatë këtyre tre viteve ka rrjedhur shumë […]

 Trump: Udhëheqësi koreanoverior do të pendohet shpejt   Presidenti Donald Trump tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut do të “pendohet shpejt” nëse kërcënon ose vepron kundër Guamit, apo ndonjë territori tjetër të Shteteve të Bashkuara apo aleat.   Në komentet e bëra të premten pasdite në Bedminster të Nju Xhersit, Presidenti Trump tha se […]

Presidenti Macron: çfarë pushteti ka ai?

Presidenti Macron: çfarë pushteti ka ai?

Sa pushtet ka Emmanuel Macroni për ta vënë në jetë politikën e tij? Shumë gjëra kërkohet që të bëhen ndryshe në Francë. Këtë Presidenti të paktën e bëri të ditur në fjalimin e tij për gjendjen e “Grande Nation”. Për të matur sasinë e pushtetit të Presidentit francez, të cilin disa politologë e citojnë si […]

Helmut Kohl -Një burrë i madh shteti

Helmut Kohl -Një burrë i madh shteti

Nga Alexander Kudascheff. Helmut Kohl-i ishte kancelari i bashkimit të Gjermanisë dhe i bashkimit të Evropës. 16 vjet ishte ai Kancelar Federal i Gjermanisë, një çerek shekulli kryetar i CDU-së – të gjitha këto flasin për një aftësi të pabesueshme për të rezistuar, një aftësi të habitshme për t’u imponuar, një dëshirë të çeliktë për […]

Vdes në moshën 87 vjeçare ish-Kancelari gjerman Helmut Kohl

Vdes në moshën 87 vjeçare ish-Kancelari gjerman Helmut Kohl

  Kohli e drejtoi Gjermaninë për 16 vjet. Ai mbahet mend për ribashkimin e Gjermanisë si dhe kontributin e tij të madh politik e ekonomik për integrimin e Evropës. Vertragsunterzeichnung zur Deutschen Einheit in Moskau 1990 (Imago/S. Simon) Partia e Helmut Kohlit, Bashkimi Kristjandemokrat, CDU, konfirmoi të premten të dhënat e medieve se ish-Kancelari ndërroi […]

Konservatoret e e Theresa May , fitojnë zgjedhjet ne Britani

Konservatoret e e Theresa May , fitojnë zgjedhjet ne Britani

Sipas exit poll te BBC/Sky/ITV, konservatoret e Theresa May kane fituar bindeshem zgjedhjet e përgjithshme ne Britaninë e Madhe. Konservatorët kane fituar 314 vende ne parlament ndërsa laburistët 266 vende ndërkohë nacionalistët Scottish National Party kane fituar 34, dhe Liberal Demokratët 14, Por sipas analisteve numërimi ne fund te numërimit pritet te shtohen vendet e […]

Analistët: e ardhmja e BE-së është e pasigurtë

Analistët: e ardhmja e BE-së është e pasigurtë

Fitorja e Emmanuel Macronit në zgjedhjet presidenciale franceze solli një farë lehtësimi në shumë kryeqytete perendimore, të shqetësuara se në se do të zgjidhej kandidatja e Frontit Kombëtar, Marie Le Pen, ajo do ta nxirrte Francën nga Bashkimit Evropian. Por shumë analistë paralajmërojnë se e ardhmja e bllokut evropian mbetet e pasigurtë. Britania, një anëtare […]

Emmanuel Macron, presidenti i ardhshëm i Francës

Emmanuel Macron, presidenti i ardhshëm i Francës

Parashikimet flasin për një fitore të Emmanuel Macron në zgjedhjet presidenciale në Francë. Kandidati i pavarur me pikëpamje të qendrës parashikohet të dalë me 30 pikë më shumë se rivalja e tij, Marine Le Pen e Frontit Popullor. Ministria e Brendshme njoftoi se pjesëmarrja kishte arritur në 65.3% krahasuar me 71.96% që morën pjesë në […]

Emmanuel Macron apo Marine Le Pen ?! Franca në zgjedhje vendimtare

Emmanuel Macron apo Marine Le Pen ?! Franca në zgjedhje vendimtare

  . Franca po voton sot në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale që shihen si përcaktuese për të ardhmen e Francës, nëse ajo do të mbetet në rrugën e saj të globalizimit apo do të ndjekë një rrugë të ndarë nga Bashkimi Evropian. Në një konkurrencë të dominuar nga punësimi, imigrimi dhe siguria, francezët […]

1 2 3 7