DERI TE PIKË E LOTIT

DERI TE PIKË E LOTIT

Nga Sulejman Mehazi Qasje poetike veprës së Behare Shabani Neziri, ODEONI I SHPIRTIT TIM, Libri, Tetovë, 2017. Me përmbledhjen poetike: “Odeoni i shpirtit tim”, Behare Shabani Neziri poetikisht shpreh nevojat e mbrendshme imagjinative për të mbushur boshllëqet e saja shpirtërore me anë të gjashtë odeoneve, sinonimeve, antonimeve e pasioneve ciklike: “-Deri te pikë loti”, f.q. […]

“Lufta e Klasave “

“Lufta e Klasave “

Nga Mimoza Leskaj Në klasë të parë isha, kur më folën për “luftën e klasave” Me supet ngritur, vështroja rreth vetes Të gjeja trima dhe luftëtar, të gjeja betejë Po s’gjeja asgjë, dhe vështroja e çuditur! Mendova se më gënjenin, si e vogël që isha Dhe hapa një libër ku të lexohesh, se ç’ishte kjo […]

PARODISTËT E VLORES

PARODISTËT E VLORES

Nga GËZIM LLOJDIA Parodistët Netët romantike në bregdetin jugor të Vlorës fillojne qysh nga pranvera dhe perfundojne ne fundgushti,sjellin një përqasje prej zgjimi ëndërror.Më tërheq edhe mua si në çdo verë, shou turistik i parodistëve,që thyen rutinën e këtyre mbrëmjeve të qeta detare,ku ndihet duhma e lehtë e valëve.Shetitjet e tyre turistike siç dua ti […]

Manastiri i i Zvërnecit (shek X-te(XIII ) rrezikon shembjen

Manastiri i i Zvërnecit (shek X-te(XIII ) rrezikon shembjen

Nga Gezim Llojdia* 1. Manastirin :”Fjetja e Shën Mërisë në ishullin e Zvërnecit. Në mbrëmje të datës 14 gusht në ishullin e Zvërnecit si çdo vit mblidhen qindra besimtarë ortodoks për festuar ditën e Shën Mërisë në manastirin shekullor, që mbanë emrin e Marisë. Asgjë nuk ka ndryshuar nga vitet e tjera në rituale.Vetëm këtë […]

PESË VJET…PA ALI PODRIMJEN…

PESË VJET…PA ALI PODRIMJEN…

Nga Iliaz Bobaj U mbushëm plot pesë vjet nga dita e vdekjes së poetit të madh kosovar, mikut tim të paharruar, ALI PODRIMJA…. …Po tregoj një ndodhi të shkurtër, që ka lidhje me të… …Së bashku me poetin Spiro Xhavara, e prisja Ali Podrimjen në aeroportin e Athinës, për të shkuar së bashku me të […]

RIP : Poezi nga Vilson Blloshmi e Genc Leka

RIP : Poezi nga Vilson Blloshmi e Genc Leka

  Gjallë dhe vdekur Vilson Blloshmi Nëse nuk munda brengës t’i bëj ballë Zjarr përsëri unë kam në shpirt të djegur Nëse më i vdekur jam nga çdo i gjallë, Mirë pra, m’i gjallë jam se çdo i vdekur Poezia e fundit Genc Leka O hënë, pse dole, moj, kaq e trishtuar, Mos vallë për […]

Vdekja e  Zenel Gjonlekës ,sipas epikës historike

Vdekja e  Zenel Gjonlekës ,sipas epikës historike

Nga Gëzim Zilja Kam dëgjuar shpesh grupet polifonike, djem të rinj e burra në moshë, të këndojnë këngët e Zenel Gjonlekës e Hodo Aliut. Edhe shkëmb ta kesh zemrën, është e pamundur të mos tronditesh, kur i dëgjon sesi këndojnë me forcë, dhimbje e krenari, me atë ison e papërsëritshme, herë si shushurimë valësh e […]

“Vajzë e valëve ” -Një “sprovë” nga pena e Timo Mërkurit

“Vajzë e valëve ” -Një “sprovë” nga pena e Timo Mërkurit

Nga Agron Mema “Vajzë e valëve, pret atë që pret…”…ajo mbeti anonime si ulliri i lotve dhe lëndina e lotve, por me përcjelljen e së njëjtës dramë shoqërore të jetës shqiptare, që duket se kjo pemë me kokrra të hidhura lulëzon e hedh lastarë edhe sot. Ishte princi i këngës polifonike bregdetare, Neço Muko-Himarjoti që […]

LUL ÇAPARI Kapedani çam i Luaratit.

LUL ÇAPARI Kapedani çam i Luaratit.

Sipas epikës historike Nga Gezim Zilja Lul Çapari, ishte nga dera e famshme e Çaparenjve, të fshatit Luarat në kazanë e Margëllëçit. Si luftëtarë të tjerë çam, qysh në moshë të re, ka qenë në shërbim të Ali Pashë Tepelenës. Më vonë në vitin 1847 mori pjesë në ‘’Besëlidhjen Shqiptare’’. Anëtarët e Besëlidhjes i dërguan […]

Dizidencë në kohën e Visarit

Dizidencë në kohën e Visarit

Nga Shpend Sollaku Noé E mendoj si tani sesi do te jene shkruar, apo te pakten si do te jene menduar keto vargje te Visar Zhitit: «- Gjysh, o gjysh, çohu…!/- Ç’është, bir?/- Kam frikë se mos nuk zgjohesh më.». Gjyshin e tij e kam njohur mire ne femijeri dhe me ka mbetur ne kujtese […]

1 2 3 4