DERI TE PIKË E LOTIT

DERI TE PIKË E LOTIT

Nga Sulejman Mehazi Qasje poetike veprës së Behare Shabani Neziri, ODEONI I SHPIRTIT TIM, Libri, Tetovë, 2017. Me përmbledhjen poetike: “Odeoni i shpirtit tim”, Behare Shabani Neziri poetikisht shpreh nevojat e mbrendshme imagjinative për të mbushur boshllëqet e saja shpirtërore me anë të gjashtë odeoneve, sinonimeve, antonimeve e pasioneve ciklike: “-Deri te pikë loti”, f.q. […]

“Lufta e Klasave “

“Lufta e Klasave “

Nga Mimoza Leskaj Në klasë të parë isha, kur më folën për “luftën e klasave” Me supet ngritur, vështroja rreth vetes Të gjeja trima dhe luftëtar, të gjeja betejë Po s’gjeja asgjë, dhe vështroja e çuditur! Mendova se më gënjenin, si e vogël që isha Dhe hapa një libër ku të lexohesh, se ç’ishte kjo […]

PARODISTËT E VLORES

PARODISTËT E VLORES

Nga GËZIM LLOJDIA Parodistët Netët romantike në bregdetin jugor të Vlorës fillojne qysh nga pranvera dhe perfundojne ne fundgushti,sjellin një përqasje prej zgjimi ëndërror.Më tërheq edhe mua si në çdo verë, shou turistik i parodistëve,që thyen rutinën e këtyre mbrëmjeve të qeta detare,ku ndihet duhma e lehtë e valëve.Shetitjet e tyre turistike siç dua ti […]

Manastiri i i Zvërnecit (shek X-te(XIII ) rrezikon shembjen

Manastiri i i Zvërnecit (shek X-te(XIII ) rrezikon shembjen

Nga Gezim Llojdia* 1. Manastirin :”Fjetja e Shën Mërisë në ishullin e Zvërnecit. Në mbrëmje të datës 14 gusht në ishullin e Zvërnecit si çdo vit mblidhen qindra besimtarë ortodoks për festuar ditën e Shën Mërisë në manastirin shekullor, që mbanë emrin e Marisë. Asgjë nuk ka ndryshuar nga vitet e tjera në rituale.Vetëm këtë […]

Ta lexosh Al Bagdadin për të fituar betejën me ISIS

Ta lexosh Al Bagdadin për të fituar betejën me ISIS

Nga Andreu Claret – “El Periodico”, Barcelonë “Nuk ka jetë pa xhihad dhe nuk ka xhihad pa hixhret(shpërngulje)”, shkruante Al Bagdadi në numrin e tretë të “Dabiq”, që botohej nga ISIS-i. Ishte gusht 2014, tre vite përpara atentatit që ka shkaktuar viktima dhe pezmatim në Rambla të Barcelonës. Gjatë këtyre tre viteve ka rrjedhur shumë […]

 Trump: Udhëheqësi koreanoverior do të pendohet shpejt   Presidenti Donald Trump tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut do të “pendohet shpejt” nëse kërcënon ose vepron kundër Guamit, apo ndonjë territori tjetër të Shteteve të Bashkuara apo aleat.   Në komentet e bëra të premten pasdite në Bedminster të Nju Xhersit, Presidenti Trump tha se […]

PESË VJET…PA ALI PODRIMJEN…

PESË VJET…PA ALI PODRIMJEN…

Nga Iliaz Bobaj U mbushëm plot pesë vjet nga dita e vdekjes së poetit të madh kosovar, mikut tim të paharruar, ALI PODRIMJA…. …Po tregoj një ndodhi të shkurtër, që ka lidhje me të… …Së bashku me poetin Spiro Xhavara, e prisja Ali Podrimjen në aeroportin e Athinës, për të shkuar së bashku me të […]

RIP : Poezi nga Vilson Blloshmi e Genc Leka

RIP : Poezi nga Vilson Blloshmi e Genc Leka

  Gjallë dhe vdekur Vilson Blloshmi Nëse nuk munda brengës t’i bëj ballë Zjarr përsëri unë kam në shpirt të djegur Nëse më i vdekur jam nga çdo i gjallë, Mirë pra, m’i gjallë jam se çdo i vdekur Poezia e fundit Genc Leka O hënë, pse dole, moj, kaq e trishtuar, Mos vallë për […]

Turqia, një vit pas tentativës për grusht shteti

Turqia, një vit pas tentativës për grusht shteti

Nesër mbushet një vit që nga tentativa e dështuar për grusht shteti ndaj qeverisë së Presidentit të Turqisë, Recep Taip Erdogan. Spastrimet që pasuan, rezultuan në pushimin nga puna të rreth 100 mijë punonjësve qeveritarë dhe 40 mijë vetë u arrestuan. Në prill, udhëheqësi autoritar turk konsolidoi edhe më tej kontrollin mbi pushtetin përmes një […]

1 2 3 12