Busti i Havzi Nelës : Trokitja ime në portën e gabuar

Busti i Havzi Nelës : Trokitja ime në portën e gabuar

Nga Nebil Çika Ky është njoftimi në profilin e vet në fb i mikut tim botuesin, shkrimtarit dhe gazetarit te shquar kuksian Rexhep Shahu i cili më nxori nga një dilemë që me mundonte kohët e fundit : “Shtëpia Botuese Klubi i Poezisë, Tirane njofton se këto dite del nga shtypi një libër i mrekullueshëm […]

Komunizmi ! Ja pse e djathta duhet të jetë ideologjike

Komunizmi ! Ja pse e djathta duhet të jetë ideologjike

Nga Nebil Çika Ne intervistën e fundit të tij ish kryetari i PD-së Sali Berisha beri publike edhe arsyen kryesore të gjendjes aktuale të PD-se administratores se deri tanishme te votës se djathtë shqiptare . “PD nuk është parti ideologjike “ – tha z. Berisha duke pohuar për here të parë një gje që me […]

Ej ! Jemi në luftë civile !

Ej ! Jemi në luftë civile !

Nga Nebil Çika Kam vite që shkruaj e them , me zuri gjuha lesh: jemi në lufte civile ! Një luftë e nisur ne vitin 1943 por që nuk ka mbaruar akoma madje është bere me e fortë me sofistikuar , here e ngrohte e here e ftohte ajoi shfaqet hera herës ne të gjithë […]

Leter falënderimi Donald Lu-së: Qëndrimi Juaj ndaj Ruçit ,shpresë për ne !

Leter falënderimi Donald Lu-së: Qëndrimi Juaj ndaj Ruçit ,shpresë për ne !

Falënderim Ambasadorit të SHBA-së në Shqipëri SH.T. Z Donald Lu I nderuar Shkëlqesi ! Me lejoni që ne emër të të përndjekurve politikë antikomunistë të Shqipërisë t’iu shpreh konsideratën me te lartë për qëndrimin tuaj dhe te vendit qe përfaqësoni ndaj zgjedhjes ne krye te Kuvendit të Shqipërisë te ish ministrit te fundit te brendshëm […]

Dy vota pro Ruçit apo dy vota kundër Bashës ?!

Dy vota pro Ruçit apo dy vota kundër Bashës ?!

Nga Nebil Çika Dy vota ende te pa identifikuara të deputeteve të PD-së pro zgjedhjes së Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit të Shqipërisë janë bere “lajmi i ditës” për disa ditë rresht kane hequr vëmendjen e opinionit publik nga ai që duhet te shite ne fakt krye-lajmi i 27 vjetëve të fundit, zgjedhja e […]

Protestuam për veten, jo për PD-në

Protestuam për veten, jo për PD-në

Nga Nebil Çika Dje antikomunistët e përndjekur politikë organizuan një protestë para parlamentit te Shqipërisë e vetmja përballje me projektin makbethian të Edi Ramës për te zgjedhur ne krye te Kuvendit ish ministrin e fundit te brendshëm te diktaturës Gramoz Ruçi një fyerje e një rrezik permanent për dinjitetin njerëzor te piten te atyre shqiptareve […]

Sqarim : “Gabimet e PD-së” s’mund të përdoren kundër protestës ndaj xhelatëve komunistë

Sqarim : “Gabimet e PD-së” s’mund të përdoren kundër protestës ndaj xhelatëve komunistë

Nga media mësuam se kreu i Shqotës se te Përndjekurve Politik Shkodër është deklaruar kundër protestës se te përndjekurve politike ndaj emërimit ne krye te Kuvendit te ish ministrit te fundit te brendshëm të diktaturës komuniste , Shoqata Antikomuniste e te Përndjekurve Politikë te Shqipërisë shpreh keqardhjen për këtë deklarate te pa përgjegjshme dhe kemi […]

Antistalinizëm evropian në Shqipërinë staliniste ?!

Antistalinizëm evropian në  Shqipërinë staliniste ?!

Nga Nebil Çika Kjo nuk është një foto e para vitit 1990 e as ne ndonjë cep te humbur të Shqipërisë , kjo foto është bëre sot ne 23 Gusht 2017 , ditën Evropiane të Përkujtimit të Viktimave të Nazizmit e të Stalinizimit ,ne një nga zonat më të populluara të Tiranës te mbikalimi ne […]

Langaraq !!!

Langaraq !!!

Nga Nebil Çika Një miku im me postoi sot një shkrim të Çerçiz Loloçit botuar në “Mapo”, ne shërbim të idhullit te tij politik e artistik Ismail Kadare, ku me ka përmend edhe mua si kryetar i Shqotës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë te Shqipërisë , sipas tij , një prej “përbaltësve” te Kadaresë . […]

1 2 3 7