Pezë: Meta e Veliaj festojnë me portretet e Enver Hoxhës

Pezë: Meta e Veliaj festojnë me portretet e Enver Hoxhës

Në përkujtimin e 75-vjetori të Konferencës komuniste të Pezës Presidentit Meta dhe kryebashkiaku Veliaj festuan si te ishin drejtues të Partisë Komuniste. Ata mbajtën fjalime para turmës qe mbante pankarta dhe foto te Envber Hoxhës . “Kjo luftë do të festohet vazhdimisht, por këtë e ka drejtuar Komandanti i Përgjithshëm Enver Hoxha. Pa Enver Hoxhën […]

Protestë ne Vermosh kunder prishjes se kullës se Prek Calit

Protestë ne Vermosh kunder prishjes se kullës se Prek Calit

Banorët e Vermoshit dhe familjarë të patriotit Prek Calit protestuan dje pas shembjes të panjoftuar nga policia të mureve të Kullës muze të Prek Calit. Ata dënuan ashpër ndërhyrjen e Policisë e cila me fadromë prishi muret të cilat kishin nisur të restauroheshin. “Kjo është vdekja e dytë që i ndodh Prek Calit dhe kullës […]

Zhduken gjurmët e qëndresës anti-komuniste . Rama shemb kullën e patriotit Prek Cali në Vermosh

Zhduken gjurmët e qëndresës anti-komuniste . Rama shemb kullën e patriotit Prek Cali në Vermosh

Ajo qe duhet te ishte një shtëpi muze e mbrojtur nga shteti është shembur sot nga qeveria Rama . Me një vendim arbitrar, eskavatorët e IKMT-së kanë shkuar sot në Vermosh dhe kanë shembur shtëpinë e Prek Calit, udhëheqësit të kryengritjes antikomuniste të Kelmendit të vitit 1945. Siç duket trashëgimtarët e diktaturës që tani janë […]

Përkujtohet kryengritja e Postribës

Përkujtohet kryengritja e Postribës

Postriba përkujtoi 71 vjetorin e kryengritjes së parë antikomuniste në vend. Ceremonia e organizuar me këtë rast nisi me vendosjen e kurorave me lule në memorialin kushtuar kësaj ngjarje. Në fjalën e saj Kryetarja e Bashkisë Shkoder Voltana Ademi theksoi rëndësinë e kësaj ngjarje si dhe lexoi letrën e dërguar nga kreu i opozitës Lulzim […]

Bluza e Kasimatit dhe pantallonat e arnuara me flokët e nënës në Ditën e Viktimave të komunizmit

Bluza e Kasimatit dhe pantallonat e arnuara me flokët e nënës në Ditën e Viktimave të komunizmit

Një bluzë e qëndisur nga duart e Sabiha Kasimatit është ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar me rastin e Ditës Europiane të Përkujtimit të Viktimave të Nazizmit e tëStalinizimit. 23 gushti është shpallur si dita që dënon do formë të totalitarizmit nga Parlamenti Evropian. Me këtë rast Muzeu Historik Kombëtar ka çelur një ekspozitë ku përveç […]

Krimet e komunizmit: Historia është aq serioze sa nuk mund t’iu lihet në duar politikanëve

Krimet e komunizmit: Historia është aq serioze sa nuk mund t’iu lihet në duar politikanëve

Nga Nebil Çika Sot mora pjese ne një aktivitet të Ditës Evropiane të Viktimave të Nazizmit e të Stalinizimit që dënon çdo formë të totalitarizmit të organizuar Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të RPSSH, në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar, i pari aktivitet zyrtar ne Shqipëri që barazon teorikisht krimet e komunizmit dhe […]

Holanda , kërkesë zyrtare: Shqipërisë ti kthehen vizat

Holanda , kërkesë zyrtare: Shqipërisë ti kthehen vizat

  Policia dhe Prokuroria Holandeze kanë hartuar një raport ku kërkojnë rikthimin e detyrimit të vizave për shtetasit shqiptarë në hapësirën Schengen. Autoritetet holandeze kërkojnë rivendosjen e regjimit të vizave për shtetasit shqiptarë, duke kushtëzuar kështu lëvizjen e tyre në hapësirën Shengen. Pas problematikave në rritje te kriminalitetit nga bandat shqiptare në Holandë, Policia Holandeze […]

Letër Publike Drejtuar kryetarit te Bashkise Vlore,Dritan Leli

Letër Publike Drejtuar kryetarit te Bashkise Vlore,Dritan Leli

Fort i perndershmi kryetar! Dikur mora guximin t’ju shkruaja privatisht me mendimin se mund t’ju prekja telat e zemres,por shpejt ma vertetuat se jo vetem tela qe nuk kishe,por me sa u pa, as shpirt dhe as zemer.Nese te kujtohet,(dhe me siguri te kujtohet sepse veprat e keqija lene me shume gjurme) te kerkova qe […]

“Nderi i kombit” – Nishani nderon Bektash Cakranin dhe Murat Bashën

“Nderi i kombit” – Nishani nderon Bektash Cakranin dhe Murat Bashën

Me propozim te Shoqatës Antikomuniste te te Përndjekurve Politikë te Shqipërisë , Presidenti Republikës SH.T. Z Bujar Nishani nderoi sot me një ceremoni të veçant në Presidencë, Bektash Cakranin dhe Murat Bashën me medaljen e lartë “Nderi Kombit”, pas vdekjes , Presidenti Nishani vlerësoi figurat e Cakranit dhe Bashës per kontribute te çmuara ne historinë […]

 Nishani dekoron personalitete ,patriotë e antikomunistë, të Lazaratit

 Nishani dekoron personalitete ,patriotë e antikomunistë, të Lazaratit

Dje  ne Presidence për here te pare ne udhëtimin e shtetit shqiptar një dite kushtuar bijve te shquar te Lazaratit nder vite! Ne peshoren e historisë kontributi patriotik dhe shoqëror i Lazaratit ngelet përherë një vlere çmuar për Shqipërinë dhe shqiptaret! … Çdo shqiptar meriton ngrohtësinë e shtetit te vet, ashtu sikurse atdheu ka patur […]

1 2 3 5