Pezë: Meta e Veliaj festojnë me portretet e Enver Hoxhës

Pezë: Meta e Veliaj festojnë me portretet e Enver Hoxhës

Në përkujtimin e 75-vjetori të Konferencës komuniste të Pezës Presidentit Meta dhe kryebashkiaku Veliaj festuan si te ishin drejtues të Partisë Komuniste. Ata mbajtën fjalime para turmës qe mbante pankarta dhe foto te Envber Hoxhës . “Kjo luftë do të festohet vazhdimisht, por këtë e ka drejtuar Komandanti i Përgjithshëm Enver Hoxha. Pa Enver Hoxhën […]

Protestë ne Vermosh kunder prishjes se kullës se Prek Calit

Protestë ne Vermosh kunder prishjes se kullës se Prek Calit

Banorët e Vermoshit dhe familjarë të patriotit Prek Calit protestuan dje pas shembjes të panjoftuar nga policia të mureve të Kullës muze të Prek Calit. Ata dënuan ashpër ndërhyrjen e Policisë e cila me fadromë prishi muret të cilat kishin nisur të restauroheshin. “Kjo është vdekja e dytë që i ndodh Prek Calit dhe kullës […]

Antikomunistët : Ajo që po ndodh sot me të vdekurit , nesër do të ndodhë me të gjallët

Antikomunistët : Ajo që po ndodh sot me të vdekurit , nesër do të ndodhë me të gjallët

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë te Shqipërisë Deklarate për shtyp Ne te Përndjekurit Politikë Antikomunistë te Shqipërisë jemi shumë te fyer e te indinjuar nga prishja e kullës se një prej figurave me te shquara atdhetare e antikomuniste te Shqipërisë Prek Cali ne Vermosh te Malësisë se Madhe nga qeveria neokomuniste e Edi Ramës. […]

Kur kthen ne pushet pinjollet dhe xhelatet e komunizmit ,te tremb kujtimi i antikoministeve

Kur kthen ne pushet pinjollet dhe xhelatet e komunizmit ,te tremb kujtimi i antikoministeve

  Nga Lulzim Basha Fadromat ne kullen e Prek Calit goditen sot simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. Ato mure ne kullen e Caleve u ndertuan fale donacioneve te shqiptareve patriote te Amerikes. Qeveria duhej ta legalizonte restaurimin per ate cka Kulla e Prek Calit perfaqeson per Kelmendin, Malesine […]

Zhduken gjurmët e qëndresës anti-komuniste . Rama shemb kullën e patriotit Prek Cali në Vermosh

Zhduken gjurmët e qëndresës anti-komuniste . Rama shemb kullën e patriotit Prek Cali në Vermosh

Ajo qe duhet te ishte një shtëpi muze e mbrojtur nga shteti është shembur sot nga qeveria Rama . Me një vendim arbitrar, eskavatorët e IKMT-së kanë shkuar sot në Vermosh dhe kanë shembur shtëpinë e Prek Calit, udhëheqësit të kryengritjes antikomuniste të Kelmendit të vitit 1945. Siç duket trashëgimtarët e diktaturës që tani janë […]

KOT E KENI DREQËR, BIJA E BIJË TË DJAJVE

KOT E KENI DREQËR, BIJA E BIJË TË DJAJVE

Nga Sulejman Mehazi Edhe halli i disa gazetarëve, opinionistëve, politikanëve sqepkojrila, naivëve mendjelehtë, butakëve inatçorë shqiptarë nga Shqipëria e Kosova, na shesin e na japin mendtë me rërë se kah t’ia mbajnë e kah t’shkojnë shqiptarët, n’perëndim a n’lindje. Leshat e dredhur të nënave të tyre mendojnë se populli, shqipja e Shqipëria jonë është kurvë […]

Leter falënderimi Donald Lu-së: Qëndrimi Juaj ndaj Ruçit ,shpresë për ne !

Leter falënderimi Donald Lu-së: Qëndrimi Juaj ndaj Ruçit ,shpresë për ne !

Falënderim Ambasadorit të SHBA-së në Shqipëri SH.T. Z Donald Lu I nderuar Shkëlqesi ! Me lejoni që ne emër të të përndjekurve politikë antikomunistë të Shqipërisë t’iu shpreh konsideratën me te lartë për qëndrimin tuaj dhe te vendit qe përfaqësoni ndaj zgjedhjes ne krye te Kuvendit të Shqipërisë te ish ministrit te fundit te brendshëm […]

Komiteti i Partisë së Beratit, në gjurmët e armikut të partisë : Arsyet e goditjes së Ymer Dishnicës nga Enver Hoxha

Komiteti i Partisë së Beratit, në gjurmët e armikut të partisë : Arsyet e goditjes së Ymer Dishnicës nga Enver Hoxha

  Nga Nuri Dragoj   Ymer Dishnica kreu Liceun kombëtar francez të qytetit të Korçës në vitin 1932 me rezultate të shkëlqyera dhe për tetë vjet studioi në Universitetin e Lionit e më pas në atë të Parisit për mjekësi (1932-1941), duke u lauruar e specializuar për patologji. ai u bë pjesë e luftës kundër […]

Me ujku, ujku u lodhën demokratët..

Me ujku, ujku u lodhën demokratët..

Nga Shkëlqim Selmani Në se e duam vërtet PD duhet folur hapur dhe me guxim. Shumica e demokratëve, simpatizantëve dhe militantëve të Partisë Demokratike kanë rënë në zhgënjim dhe mosbesim të thellë ndaj lidershipit aktual të partisë. Sa më shpejt dhe sa më thellë ta kuptojnë këtë gjendje reale Lulëzim Basha, Sali Berisha etj, aq […]

Antikomunistët përkujtojnë nacionalistët e rënë në betejën Gërhotit

Antikomunistët përkujtojnë nacionalistët e rënë në betejën Gërhotit

Sot mbushen plot 74 vjet kur forcat nacionaliste në Gjirokastër me në krye komandantin Hysni Lepenica, ranë në përpjekje me pushtuesit italianë. Për të nderuar veprën e tyre, sot është organizuar një ceremoni modeste përkujtimore, në vendin ku është zhvilluar kjo betejë në Gërhot, aty ku shtrihej garnizoni armik italian. Në këtë ceremoni kanë marrë […]