Ekspertja e SHBA: Me Ruçin në krye të Kuvendit , po përsëritet e kaluara komuniste .

Ekspertja e SHBA: Me Ruçin në krye të Kuvendit , po përsëritet e kaluara komuniste .

Ekspertja e njohur amerikane, Lori Amy, profesoreshë në Universitetin Jugor të Xhorxhias, thotë se krimet që shkaktoi komunizmi nuk mund të harrohen, por çështja është se si duhet kujtuar kjo e kaluar, në mënyrë që shoqëria të mos mbetet tek akuzat dhe viktimizimi. Profesorja, e cila viziton shpesh Shqipërinë, po merret me studimin e traumave […]

Letër në ferr : Olta Xhaçka i shkruan Prokop Murrës

Letër në ferr : Olta Xhaçka i shkruan Prokop Murrës

Nga Edmond Bermema I dashur xhaxhi Prokop! Të falënderoj shumë për letrën me këshilla që më ke dërguar. Këshillat janë gjithmonë të vlefshme kur vijnë nga një paraardhës me përvojë në linjë partie dhe qeverie. Detyra ime si ministre është ndryshe nga çfarë ishte kjo detyrë në kohën tënde. Që ta kuptosh këtë ti xhaxhi […]

MOS RREJ DRITAN HILA…

MOS RREJ DRITAN HILA…

Nga Ilir Seci Si e qesin kryet fill…shembja e kulles se Prek Calit i bani me fole Dritan Hilat e partisë qe permenden “36 partizanet e vramë” ne beteje nga forcat malesore te primé nga kreshniku Kelmendas. Para se me permende ata te “36 partizanet” e vramë Dritan Hila ban mire me e i lane […]

Komunizmi ! Ja pse e djathta duhet të jetë ideologjike

Komunizmi ! Ja pse e djathta duhet të jetë ideologjike

Nga Nebil Çika Ne intervistën e fundit të tij ish kryetari i PD-së Sali Berisha beri publike edhe arsyen kryesore të gjendjes aktuale të PD-se administratores se deri tanishme te votës se djathtë shqiptare . “PD nuk është parti ideologjike “ – tha z. Berisha duke pohuar për here të parë një gje që me […]

Piramida e kufirit shqiptar – Prenkë Pjetër Cali (1872 – 1945)

Piramida e kufirit shqiptar – Prenkë Pjetër Cali (1872 – 1945)

Në afërsi të Lezhës (jo larg Shkodrës), në katundin Kukël (Mali i Jushit), në një shtëpi  malësore më 29 korrik të vitit 1878, babait Pjetër e nënës kreshnike Rudes, u lindi fëmija i parë “familjari bujar, piramida e kufirit shqiptar, krenarie e Kelmendit dhe e Malësisë së Madhe, atdhetari i zjarrtë, Martiri i Demokracisë: Prekë […]

Alibeaj: Enver Hoxha , fytyra e vërtetë e Edi Ramës

Alibeaj: Enver Hoxha , fytyra e vërtetë e Edi Ramës

Partia Demokratike reagon lidhur me fotot e diktatoroit kumunist ne  75-vjetorin e Konferencës së Pezës dhe ceremonisë përkujtimore të organizuar nga qeveria . Nënkryetari i grupit parlamentar të PD, Enkelejd Alibeaj thotë se provokimet e turpshme dhe brutale të Edi Ramës për ringjalljen e komunizmit nuk kanë të sosur. Sipas tij, sot, në Pezë, iu […]

Ej ! Jemi në luftë civile !

Ej ! Jemi në luftë civile !

Nga Nebil Çika Kam vite që shkruaj e them , me zuri gjuha lesh: jemi në lufte civile ! Një luftë e nisur ne vitin 1943 por që nuk ka mbaruar akoma madje është bere me e fortë me sofistikuar , here e ngrohte e here e ftohte ajoi shfaqet hera herës ne të gjithë […]

Pse e sulmuan me buldozjer Prek Calin e vdekun ???

Pse e sulmuan me buldozjer Prek Calin e vdekun ???

Nga Dr. Gjok Vuksani Komunistet shqipetar pas marrjes se pushtetit me dhune mbi bazen e nje metodologjie Jugosllave vrane , burgosen dhe interrnuan shume patriot shqipetar. Vecanerisht represioni me i ashper ishte ne dy treva etnikisht te pastra Malsi e Madhe dhe Mirdite. Komunistet vrane patriotet Prek Cali , Dede Coku , Fran Miri e […]