New Evrope: 4 mijë e 700 euro për metër katror ! Axhenda e Vlahutin dhe enturazhi i kryeministrit Rama

New Evrope: 4 mijë e 700 euro për metër katror ! Axhenda e Vlahutin dhe enturazhi i kryeministrit Rama

Nga Kassandra Komisioni evropian kohët e fundit ka blerë për 1.65 milionë euro një vilë në zonën e Rolling Hills në periferi të Tiranës në Shqipëri. Kjo vilë do të strehojë kreun e delegacionit europian ambasadoren Romana Vlahutin, e cila sipas website ‘Exit’ rapportohet të ketë vendosurit të marrë këtë violë nga e njëjta firmë […]

Gjermanët duan Schulzin kancelar por votojnë Merkelin

Gjermanët duan Schulzin kancelar por votojnë Merkelin

Nëse kancelari gjerman do të votohej drejtpërdrejt, atëherë kandidati Schulz, sipas sondazheve të fundit do të merrte 50% të votave, ndërsa Merkel vetëm 34%. Megjithatë unioni CDU/CSU kryeson. Si shpjegohet kjo? Për Sigmar Gabrielin mund të ndjesh keqardhje. Nën drejtimin e tij, partia socialdemokrate, SPD mezi e kalonte në këto vite kuotën e 20% në […]

Për kë do të votojë minoriteti shqiptar në Shqipëri?

Për kë do të votojë minoriteti shqiptar në Shqipëri?

Nga Ahmet Kolgjini Që ka një minoritet grek në Shqipëri, kjo dihet; që ka gjithashtu, edhe një minoritet maqedonas a sllav, edhe kjo dihet. Por, që ka edhe një minoritet shqiptar, këtu, brenda në Shqipëri, kjo nuk dihet a dihet. Në këtë rast të dhimbshëm dhe unikal, vetë termi minoritet shqiptar këtu, brenda në Shqipëri […]

Edi Paloka : Elvis Roshi, dëshmia qe Rama nuk ndahet dot nga krimi

Edi Paloka : Elvis Roshi, dëshmia qe Rama nuk ndahet dot nga krimi

Opozita denoncoi sot (5 shkurt) se Elvis Roshi, qëndron ende në krye të Bashkisë së Kavajës, pavarësisht se ka një vendim për shkarkimin e tij nga detyra nga ana e qeverisë. Roshit iu hoq zyrtarisht mandati nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në fund të dhjetorit të vitit të shkuar pasi u prek ligji i dekriminalizimit. […]

Filozofia “opozitare” e Jozefina Topallit !

Filozofia “opozitare” e Jozefina Topallit !

Nga Qamil Gjyrezi * “Logjikën duhet kuptuar si si sistemin i mendjes së pastër, si mbretëri e mendimeve të pastra”! Hegel Politika nuk është logjikë, por për ti’u përgjigjur “shkencërisht” deputetes së P.D.-së Jozefina Topallit, dhe “klanit” të “pjerdhur” të saj mora në dorë librin e logjikës. Një prej notave më të mira që kam […]

ÇIÇKO IVANI I TETOVËS

ÇIÇKO IVANI I TETOVËS

Nga Sulejman Mehazi E njihni me siguri çiçko Ivanin të viteve 70-80-ta të shek. të kaluar, ju tetovarët e mi të moshuar. Të rinjtë nuk e njohin fare. Ishte maqedonasi më i popullarizuar në qytetin tonë, artist i vërtetë. Njihej me atë harmonikën e tij të vogël që e mbante në xhep të palltos së […]

REALIZMI SOCIALIST QË PO KTHEHET NË MIT

REALIZMI SOCIALIST QË PO KTHEHET NË MIT

Nga Av. Xhafer Sadiku Ismail Kadare dhe Dritero Agolli janë, pa asnjë dyshim, figurat më të njohura të letërsisë së realizmit socialist. Si të tillë, doemos, kanë ndikuar në indoktrinimin e shumicës së popullit me ideologjinë komuniste të luftës së klasave. Një pjesë e krijimtarisë së tyre e ka përçarë popullin më shumë se vet […]